Monica – recenzja komiksu.

Monica - recenzja komiksu

W świecie komiksów Daniel Clowes jest znany ze swojej przenikliwości, wyrazistego dowcipu i niezwykłej umiejętności opowiadania przejmujących historii zgłębiających ludzki umysł i duszę. Jak na razie wszystkie wydane na naszym rynku jego dzieła można śmiało zaliczyć do grona pozycji wyśmienitych. Czy tak też jest w przypadku albumu Monica?

Monica to seria dziewięciu krótkich powiązanych ze sobą opowiadań, których częścią wspólną jest tytułowa bohaterka. Na ponad stu stronach dzieła śledzimy jej życie od młodości rodziców aż do końca jej dni. Obserwujemy również, jak nieustannie poszukuje ona siebie, swoich własnych korzeni i większego życiowego celu. Obok tego wszystkiego Clowes tka tu misternie wykonaną historię pełną przeróżnych wątków, płynnie splatających doświadczenia i uczucia bohaterki z szerszymi tematami społeczno-kulturowymi.

Patrząc tylko na sam bardzo krótki zarys dzieła, można odnieść wrażenie, że mamy tu do czynienia z mniej lub bardziej typowym komiksem obyczajowym. Każdy, kto miał do czynienia wcześniej z tytułami autora, doskonale jednak wie, że jego prace nie dają się tak łatwo zaszufladkować. Podobnie jest w przypadku recenzowanego albumu. Wystarczy bowiem tylko kilka stron, aby emocjonalno-obyczajowa treść zaczęła być przenikana przez elementy science fiction i horroru.

Monica recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Bardziej „klasyczne” rozdziały przeplatają się tu z dziwacznymi wstawkami, które opowiadają między innymi o wtargnięciach sił nadprzyrodzonych w życie bohaterki. Spotyka ona na swojej drodze specyficzne postacie z koszmarów, bierze udział w wydarzeniach rodem z Miasteczka Twin Peaks (skojarzenie dość subiektywne) czy słyszy w radiu głos swojego zmarłego dziadka. Jest to tylko część szalonej treści, która szczelnie wypełnia kolejne strony. Skłania to nie tylko czytelnika, ale również samą bohaterkę do poważnych rozważań nad jej stanem psychicznym.

Wszystko to ma oczywiście jakiś ukryty sens i za każdym takim pomysłem kryje się jakaś głębia (mało kiedy oczywista). Trudno jest się więc od lektury oderwać, szczególnie że Clowes po mistrzowsku łączy realizm z elementami surrealistycznymi, tworząc narrację opartą zarówno na emocjach, jak i przepełnioną fantazją i grozą. To wszystko pcha czytelnika w stronę refleksji nad kulturową przemianą XX wieku i różnymi amerykańskimi doświadczeniami, które zmieniły oblicze wielu ludzi.

Niezwykłość i wyrazistość komiksu przejawia się nie tylko w jego scenariuszu, ale również oprawie graficznej. Precyzyjny rysunek i dobór kolorów zapewniają doskonałą czytelność, ponadto ciekawie kontrastują z poruszanymi tu enigmatycznymi tematami. W każdym kadrze drzemie tu więc jakaś siła, która ma wpływ albo na narrację, albo na emocje czytelnika. Rysunki w całym albumie są spójne, ale wyraźnie widać w nich również to, że twórca czerpie z różnych stylów w każdej opowieści począwszy od romansów, przez historie wojenne, aż po horror Lovecrafta. Tworzy to niesamowitą komiksową mozaikę, od której nie można oderwać wzroku.

Album Monica jest więc wyśmienitym i mocno wieloznacznym dziełem, które czym prędzej powinien przeczytać każdy pasjonat dobrych powieści graficznych.


  • Scenarzysta: Daniel Clowes
  • Ilustrator: Daniel Clowes
  • Tłumacz: Wojciech Góralczyk
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 210×280 mm
  • Liczba stron: 108
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 10 październik 2023

Komiks do znalezienia w sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu. Po więcej dobrych komiksów warto również zajrzeć na Komiksiarnia Katowice.


Monica.
9/10

Ocena:

Ocena komiksu Monica.Kolejna niezwykła pozycja udowadniająca, że Daniel Clowes jest mistrzem w kreśleniu wieloznacznych, głębokich i zachwycających komiksów dla bardziej wymagającego czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x