Moriarty tom 14 – recenzja mangi.

Moriarty tom 14  recenzja mangi

Wielki plan Mistrza Zbrodni wkracza w swoją ostateczną fazę. W mandze Moriarty tom 14 na czytelnika czeka więc seria intensywnych wydarzeń i domknięcie pewnych fabularnych wątków. Wszystko to powoduje drastyczną zmianę w życiu niektórych bohaterów, którzy są jednak gotowi ponieść najwyższe poświęcenie w celu realizacji swoich planów.

Królowa Wiktoria nie może tolerować szaleństwa rozprzestrzeniającego się w jej królestwie. Sherlock otrzymuje więc zadanie powstrzymania Mistrza Zbrodni za wszelką cenę. William doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jedynym rozwiązaniem sytuacji jest jego śmierć, która przywróci pokój w Imperium Brytyjskim. Holmes nie zamierza jednak na to pozwolić, uważając Moriarty’ego za swojego przyjaciela. Rozpoczyna się więc ostateczna rozgrywka pomiędzy dwoma nietuzinkowymi umysłami, która musi się szybko zakończyć, zanim cały Londyn stanie w płomieniach.

Autor serii wręcz doskonale wykorzystał poprzednie tomy, aby poustawiać na wielkiej planszy wszystkie pionki i tym samym przygotować czytelnika na wydarzenia zawarte w czternastym tomie. Odsłonie, która z jednej strony jest końcem jednego etapu historii z drugiej zaś początkiem czegoś nowego. Każdy fan serii decydując się sięgnąć po ten tytuł, otrzyma więc porcję treści, która potrafi trzymać w napięciu do ostatniego kadru.

Sam początek mangi nie zwiastuje jednak zbyt intensywnych wrażeń. Na pierwszych kilkudziesięciu stronach tomiku największy nacisk położony zostaje na rozmowy pomiędzy bohaterami, w których nie brakuje różnorakich emocji. W pewnym momencie na scenę wkracza jednak akcja, która towarzyszy odbiorcy już do samego końca. Ukazane wydarzenia może nie są jakoś nadmiernie zaskakujące (zwłaszcza gdy ktoś zna przygody Sherlocka), ale zostały one naprawdę dobrze przygotowane i zaprezentowane. Ponadto autorzy w ciekawy sposób interpretują klasyczną twórczość Doyle’a, dostosowując ją do swoich potrzeb.

Moriarty tom 14  recenzja mangi - przykładowy rysunek.

Na dużą pochwałę zasługuje zwłaszcza mocno niejednoznaczna relacja Sherlocka i Moriarty’ego. Słynny detektyw w dużej mierze rozumie i aprobuje ideały Williama, niekoniecznie zgadza się jednak z podejmowanymi przez niego działaniami. Intensywnie szuka on jednak rozwiązania, aby nie tylko ocalić przyjaciela, ale również w pewnym sensie zrealizować jego marzenia bez konieczności stwarzania zagrożenia dla zwykłych ludzi. Dzięki takiemu podejściu do tematu przeplata się tu dramat z polityczną intrygą, co wzbudza duże zainteresowanie czytelnika.

Moriarty tom 14 jest więc naprawdę dobrym domknięciem pewnego etapu opowieści. Fan serii nie tylko widzi tu satysfakcjonujące zakończenie potyczki dwóch niezwykłych oponentów, ale również otwiera on nowe drzwi prowadzące w zupełnie nieznanym dla siebie kierunku, co z kolei zachęca go do szybkiego sięgnięcia po kolejny tom.


  • Scenarzysta: Ryosuke Takeuch
  • iIlustrator: Hikaru Miyoshi
  • Tłumacz: Agnieszka Zychma
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offset
  • Druk: czarno-biały
  • Data wydania: 5 maj 2023

Manga do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Waneko.


Moriarty tom 14.
8.5/10

Ocena:

Ocena mangi Moriarty tom 14.Dawka gęstej i angażującej treści, zachwycających wyrazistych bohaterów, dobrze opracowanych fabularnych pomysłów, która stanowi intrygujący wstęp do nowego etapu serii.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x