Klub Dysydenta – recenzja komiksu.

Klub Dysydenta recenzja

Oferta wydawnictwa Lost in Time to nie tylko western, fantastyka, powieści historyczne czy sci-fi. To również kilka naprawdę bardzo udanych pozycji obyczajowych (recenzje niektórych znajdziecie na stronie). Do tego właśnie grona zalicza się komiks Klub Dysydenta, którego fabuła oparta jest na autentycznych wydarzeniach.

Album Klub Dysydenta to komiksowa autobiografia Tahy Siddiqui, pakistańskiego dziennikarza śledczego, zmuszonego do ucieczki ze swojego kraju ze względu na swoje zaangażowanie przeciwko dyktaturze i fanatyzmowi.

Cała historia zaczyna się tu w Islamabadzie początkiem 2018 roku, kiedy jadąc taksówką na lotnisko, zostaje on zaatakowany i porwany przez grupę uzbrojonych talibów. Na całe szczęście udaje mu się jednak uciec, w przeciwnym razie mogło się to dla niego naprawdę źle skończyć. W ten oto sposób rozpoczyna on opowieść o swoim życiu, której zaczątkiem jest jego dzieciństwo w Arabii Saudyjskiej, dokąd jego rodzice wyemigrowali w poszukiwaniu pracy. To właśnie tam jego ojciec uległ znacznej radykalizacji, która mocno wpłynęła również na codzienność młodego bohatera. On jednak od małego kwestionował pewne przyjęte zasady i praktyki. Nasiliło się to w momencie, kiedy jako nastolatek spędził jakiś czas w Pakistanie u rodziny wujka. Kolejnym bodźcem do zadawania sobie pytań o zasadność pewnych norm stała się również jego pierwsza zakazana miłość. W miarę upływu czasu i dorastania Taha, pogłębia się więc przepaść pomiędzy nim, a jego rodzicami i wyznawanymi przez nich zasadami.

Na ponad 250 stronach autor przedstawia więc nam swoją stopniową emancypację z trudnego radykalnego środowiska, przy okazji dość dosadnie pokazując jego negatywne skrajności (za co jest nienawidzony). Jego historia nasycona jest również pewnego rodzaju nadzieją (dość nikłą) na lepsze jutro. Oczekiwaniami, że społeczeństwa zmienią swoje postrzeganie niektórych elementów świata, a co za tym pójdzie, zmieni się również oblicze niektórych krajów. Całość jest przy tym bardzo dobrze napisana, dość intensywnie angażując czytelnika, tak aby komiks przeczytać jednym tchem.

Autobiograficzna opowieść jest również całkiem nieźle zobrazowana przez Huberta Maury’ego. Artysta zdecydował się tu na stosunkowo prostą kreskę. Doskonale jednak oddaje ona mroczne i dramatyczne oblicze życia Tady, jednocześnie dopasowując się do lżejszych momentów nasyconych lekkim humorem.

Klub Dysydenta recenzja - przykładowy rysunek

Klub Dysydenta jest więc ciekawą pozycją, która łączy ładne ilustracje z historią bogatą w emocje i głębię. Tytuł oferuje również cenne spojrzenie na wyzwania stojące przed odważnymi dziennikarzami i przypomina o tym, co najważniejsze w życiu człowieka, czyli wolności.


  • Scenarzysta: Taha Siddiqui, Hubert Maury
  • Ilustrator: Hubert Maury
  • Tłumacz: Marta Duda-Gryc
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 165×230 mm
  • Liczba stron: 264
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offset
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 27 listopad 2023

Komiks do znalezienia na CENEO i w sklepie wydawnictwa Lost in Time. Więcej dobrych komiksów znajdziecie również na Komiksiarnia Katowice.


Klub Dysydenta.
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Klub dysydenta.Wciągająca oda do wolności podana w formie przejmującej i skłaniającej do myślenia autobiografii bohatera, który potrafi docenić określenie wolność.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x