JLA: Wieża Babel – recenzja komiksu.

JLA: Wieża Babel recenzja

Album JLA: Wieża Babel to pozycja, która miała już okazję kilka lat temu debiutować na naszym rynku (w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC). Jeśli ktoś nie miał jednak okazji sięgnąć po ten tytuł, to teraz nadarza się ku temu doskonała sposobność. Pojawił się on bowiem w ofercie wydawnictwa Egmont i to na dodatek w ramach serii DC DELUXE.

Najgorsze co może spotkać drużynę to pojawienie się braku zaufania pomiędzy jej członkami. Problematycznie i tragicznie robi się, wtedy kiedy takową „drużyną” jest Liga Sprawiedliwości mająca bronić planetę i jej mieszkańców. W albumie JLA: Wieża Babel mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. Podobnie jak w biblijnej przypowieści, superbohaterowie nie mogą się ze sobą porozumieć, co prowadzi świat na krawędź zagłady. Na dodatek za całe to szaleństwo odpowiada Batman. To bowiem on „na wszelki wypadek” skrupulatnie obserwował swoich towarzyszy i wyszukiwał ich słabości. Nie spodziewał się on jednak tego, że sekrety te zostaną wykradzione i wykorzystane przeciwko bohaterom i to na dodatek przez antagonistę nieposiadającego żadnych nadzwyczajnych mocy.

Tytułowa Wieża Babel jest naprawdę niezłą i wciągającą historią, w której mamy okazję obserwować trochę inne oblicze Batmana niż twardego obrońcy sprawiedliwości. Mark Waid bawi się tu napięciem, dodając do tego sporo subtelnych elementów mających wywołać u czytelnika pewne rozważania nad moralnością superbohaterów. Najważniejszą i najlepszą stroną scenariusza jest tu jednak mocna akcja, która zdecydowanie potrafi zapewnić odbiorcy należytą dawkę rozrywki. Szkoda tylko, że historia ta stanowi jedynie mały wycinek całego albumu.

Pod twardą oprawą komiksu znajdziemy materiały pierwotnie publikowane w zeszytach JLA #18-21, 32-33, 43-46 oraz dwie dodatkowe historie JLA Secret Files #3. Jądro całej opowieści (czyli tytułowa Wieża Babel) zamyka się w zeszytach 43-46, stanowi więc naprawdę mały wycinek całości. Cała reszta teoretycznie powinna stanowić ciekawy wstęp do właściwej historii. Jak doskonale wiadomo teoria i praktyka nie zawsze idą ze sobą w parze.

Początek albumu jest niestety co najwyżej poprawny na dodatek z kilkoma słabszymi momentami. Twórca stara się nakreślić większe tło historii, przygotowując stopniowo czytelnika na jej kulminację. Robi to, wykorzystując dosyć typową superbohaterską „widowiskowość”, na dodatek taką, która nie zawsze jest spójna i szybko przeskakuje z jednej sceny na drugą (niekiedy bez należytych fabularnych wyjaśnień). Psuje to niestety odbiór całości i trzeba się tu momentami przemóc, aby dotrzeć do znacznie ciekawszej treści.

Sytuacji nie ratuje również oprawa graficzna, która znacząco się już zestarzała. Na pewno na współczesnym czytelniku nie zrobi ona żadnego wrażenia. W przypadku niektórych artystów może być ona wręcz bardzo trudna do zaakceptowania. Największe zastrzeżenia można mieć tu do projektów niektórych bohaterów (chociażby Wonder Woman), którzy wyglądają zwyczajnie brzydko, jest to jednak ocena bardzo mocno subiektywna.

JLA: Wieża Babel recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

JLA: Wieża Babel jest więc dziełem mocno nierównym. Z jednej strony mamy bowiem ciekawą i wartą przeczytania tytułową historię, z drugiej zaś masę innej przeciętnej treści, przez którą trzeba przebrnąć, aby dobrać się do jądra komiksu. Na pewno jest więc to album przeznaczony tylko dla największych fanów uniwersum DC, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z tą historią.


  • Scenarzysta: Mark Waid, Devin Grayson, D. Curtis Johnson
  • Ilustrator: Howard Porter, Pablo Raimondi, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Steve Scott
  • Tłumacz: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 180×275 mm
  • Liczba stron: 280
  • Oprawa: twarda w obwolucie
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 28 czerwiec 2023

Komiks do kupienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice, sklepie Egmont.


JLA: Wieża Babel.
7/10

Ocena:

Ocena JLA: Wieża Babel.Ciekawa i satysfakcjonująca tytułowa historia. Zanim jednak mamy okazję się do niej dobrać, trzeba przebrnąć przez masę przeciętnej treści.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x