Hombre: Księga 1 – recenzja komiksu.

Hombre. Księga 1 recenzja komiksu

Postapokaliptyczne klimaty, wszechobecna przemoc, mocna akcja, piękne kobiety i masa innej treści dla dorosłego czytelnika. Tak w bardzo dużym uproszczeniu prezentuje się komiks Hombre: Księga 1, który pojawił się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Lost in Time. Zaintrygowany? W takim razie zachęcam do zapoznania się z recenzją tego dzieła.

Album Hombre: Księga 1 zabiera nas w podróż po wyniszczonym świecie, który stał się taki z winy działania człowieka. Ekologiczna apokalipsa nie zakończyła jednak całkowicie życia na planecie. Stało się ono jednak niezwykle trudne, pełne chaosu, śmierci, przemocy i braku nadziei na lepsze jutro. W takich realiach funkcjonuje właśnie tytułowy bohater. Mężczyzna przemierzający niegościnne tereny, codziennie walczący z przeróżnymi przeciwnościami losu, umiejący czerpać pełnymi garściami z życia, który jednocześnie zachował w sobie resztki godności i człowieczeństwa.

Ogólny zarys fabuły prezentuje się więc jak dość typowe postapo, oparte na pewnych od dawien dawna przyjętych zasadach. Jest jednak coś, co wyróżnia ten tytuł na tle konkurencji (zwłaszcza współczesnej). Materiały zawarte w albumie powstały w latach 80-tych, kiedy to znamię poprawności politycznej nie istniało i każdy artysta miał naprawdę wolną rękę w tworzeniu swoich prac. Antonio Segura doskonale to wykorzystał, tworząc mocną i bezpardonową historię, ciągle niezwykle aktualną, która naprawdę intensywnie oddziałuje na czytelnika. Co bardziej wrażliwi miłośnicy komiksów muszą więc być gotowi na treści mogące znacząco podnieść ich ciśnienie albo wręcz prowadzić do stanu przedzawałowego.

Wyrazista brutalność to tylko jedna część scenariusza. Pod nią twórca stara się w niejednoznaczny i naprawdę ciekawy sposób poruszyć o wiele więcej złożonych kwestii. Poszczególne rozdziały/historie pokazują postępującą degenerację człowieka oraz jego destrukcyjność (nieumiejętność wyciągania wniosków z wcześniej popełnianych błędów). W poszczególnych treściach jest więc sporo moralizatorstwa, ale podane jest to w naprawdę mocnej i przyjemnej formie.

Kolejną zaletą albumu jest jego bohater. Hombre to postać złożona i mocno niejednoznaczna. Jak zostało to już wspomniane, potrafi on sobie radzić w niegościnnym świecie, kierując się własnym kodeksem moralnym. Nie stroni on od przemocy i śmierci, jeśli tylko uważa to za słuszne, jednocześnie stara się on czerpać ze swojego życia pełnymi garściami. Cały czas zmaga się jednak ze swoją moralnością, która w postapokaliptycznych realiach potrafi przeszkadzać. Na pewno do jego czynów i przygód nie można podchodzić w sposób bezrefleksyjny i często czytelnik będzie miał okazję samemu ocenić jego poczynania.

Scenariusz nie jest jednak całkowicie pozbawiony wad. Tempo jest czasami nieco nierówne, niektóre rozdziały są zdecydowanie za krótkie, inne zaś niepotrzebnie nadmiernie się przeciągają. Nie jest to jednak problem powszechny i dotyczy on naprawdę małego procenta albumu. Pewną wadą może być również nazbyt sexualne przedstawienie kobiet. Silne i niezależne bohaterki są tutaj rzadkością, jednak pojawiają się w scenariuszu (przynajmniej w małej jego części).

W kwestii oprawy wizualnej komiks prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. José Ortiz postawił na dość realistyczną i szczegółową stylistykę, która doskonale potrafi oddać brutalność i bezwzględność postapokaliptycznego świata, cechując się ponadto wyrazistą surowością. Dotyczy to zarówno kolorowych stron, jak i rozdziałów utrzymanych w tonacji czerni i bieli. Jest więc na czym zawiesić oko, a rysunki stanowią naprawdę bardzo dobre dopełnienie treści.

Hombre. Księga 1 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Lost in Time.

Hombre: Księga 1 jest więc naprawdę solidnym kawałkiem postapokaliptycznego komiksu, po który dorośli (najlepiej 30+) fani gatunku zdecydowanie powinni sięgnąć.


  • Scenarzysta: Antonio Segura
  • Ilustrator: José Ortiz
  • Tłumacz: Jakub Jankowski
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 256
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor + czarno-biały
  • Data wydania: 30 sierpień 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Lost in Time.


Hombre. Księga 1.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Hombre. Księga 1.Naprawdę mocna postapokaliptyczna historia, która zaszokuje dorosłego czytelnika i jednocześnie zapewni mu mocno refleksyjną rozrywkę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x