Czy wszystko smakuje? – recenzja komiksu.

Czy wszystko smakuje? recenzja

Współczesna gastronomia potrafi być zarówno fascynująca, jak i przerażająca na wielu płaszczyznach. W realia tego świata zabiera nas album Czy wszystko smakuje?. Pozycja będąca komiksowym debiutem Falauke. Pora więc sprawdzić, czy jest to pyszna przystawka przed początkiem wielkiej komiksowej kariery, czy może jednak potrzebna jest tu pewna „rewolucja”.

Komiks „Czy wszystko smakuje?” zdecydowanie nie jest fikcją literacką. Pozycja opiera się bowiem na osobistych doświadczeniach autorki z pracy w różnych lokalach gastronomicznych. Poznajemy więc kuchenny świat z pierwszej ręki, odkrywając pewne tajemnice, o których postronny klient nie ma pojęcia.

Na ponad stu stronach komiksu bohaterka będąca alter ego autorki, mierzy się z trudami dorywczej i słabo płatnej pracy zarówno w jadłodajniach o wątpliwej reputacji, jak i w ekskluzywnych restauracjach. Kuchenne piekło podane jest w formie krótkich scenek, które odkrywają brutalne i mroczne oblicze tej branży.

Autorka opowiada tu o swojej pracy w meksykańskiej knajpce, o dorywczym kelnerowaniu na weselach czy o eleganckiej restauracji, gdzie wszystko było na poziomie z wyjątkiem zachowania pewnej osoby. Każda praca dostarcza nowych doświadczeń i anegdot – zarówno tych wesołych, jak i bolesnych. Spotyka ona bowiem na swojej drodze masę różnych osób. Począwszy od właścicieli o wygórowanych oczekiwaniach, psychopatycznych menedżerów, pijaczków o lepkich rękach czy roszczeniowych klientów, którym wydaje się, że są panami. W ten sposób Falauke przedstawia wady i zalety pracy w gastronomii i ogólnie pracy z ludźmi, gdzie każdy dzień to nowe wyzwania, z którymi poradzą sobie tylko osoby o naprawdę mocnych nerwach i charakterach.

Czy wszystko smakuje? recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu

Mimo że tytuł nie przedstawia zbyt optymistycznego obrazu gastronomi, nie brakuje tu również wyrazistej dawki humoru. Absurdalność niektórych sytuacji potrafi bowiem momentalnie wywołać uśmiech rozbawienia na twarzy czytelnika. Nie można również tytułowi odmówić naturalności. Łatwo jest uwierzyć w każdą z przedstawionych sytuacji i utożsamić się z bohaterką. Niejednokrotnie autentycznie jej współczujemy, widząc, że zaprezentowane wydarzenia są przeszłością, która wciąż w jakiś sposób ją dręczy, a komiks staje się pewnym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem.

Jeżeli chodzi o oprawę graficzną, to utrzymana jest ona w czerni i bieli. Rysunki są bardzo proste, mają one jednak swój charakter, który potrafi wyrażać zawarte w nich emocje, a tym samym dobrze dopasować się do scenariusza.

Album Czy wszystko smakuje?, jest więc naprawdę pyszną dawką popkultury, która miejmy nadzieje, że zwiastuje nadejście innych równie sytych komiksów w przyszłości.


  • Scenarzysta: Falauke
  • Ilustrator: Falauke
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 165×235 mm
  • Liczba stron: 104
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: czarno-biały
  • Data wydania: 22 wrzesień 2023

Komiks do znalezienia w sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu oraz na Komiksiarnia Katowice.


Czy wszystko smakuje?
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Czy wszystko smakuje?Humorystyczno-obyczajowa historia ze świata gastronomii, która potrafi zaciekawić i zaangażować czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x