Wiele śmierci Laili Starr – recenzja komiksu.

Wiele śmierci Laili Starr recenzja

Hinduski panteon bogów, tematyka śmierci i reinkarnacji, szczypta humoru (często dość specyficznego), duża dawka absurdów, spora emocjonalność a wszystko to podane w fantazyjnej otoczce. Tak właśnie prezentuje się komiks Wiele śmierci Laili Starr. Brzmi intrygująco?

Historia przenosi nas wprost na ruchliwe i zakorkowane ulice Bombaju, gdzie widzimy, jak rodząca kobieta próbuje dostać się do szpitala. W innej części miasta w tym samym czasie trwa przyjęcie absolwentów studiów medioznawstwa, na którym jednym z gości jest Starr. Nad ich głowami również wiele się dzieje. W wielkim biurowcu należącym do panteonu Hinduskich bogów panuje bowiem spore zamieszanie. Związane jest ono z rodzącym się dzieckiem, które jest kluczem do nieśmiertelności ludzi. To z kolei powoduje konieczność redukcji zatrudnienia w odpowiednim wydziale i pozostawienie samej Śmierci bez pracy. Ta jednak nie ma zamiaru tak łatwo odpuścić i jest ona gotowa na wszystko, aby odzyskać dawne stanowisko. Udaje się więc na ziemię, aby w ciele wspomnianej Laili Starr odszukać sprawcę swojego nieszczęścia.

Scenariusz stworzony przez Ram V brzmi mocno fantazyjnie i szalenie. Jest on jednak równocześnie na tyle intrygujący i zaskakujący, że naprawdę trudno jest nie zwrócić na niego uwagi. Wynika to między innymi z decyzji twórcy sięgnięcia do hinduskiej mitologii, która nie jest zbyt często wykorzystywanym elementem popkulturowych dzieł (zasadniczo to tytuły takie można policzyć na palcach jednej dłoni).

Pokazanie bóstw w korporacyjnej otoczce, tworzy solidną podstawę do bardziej złożonej opowieści dotykającej tematu śmierci, reinkarnacji, prób zmiany przyszłości, czynników wpływających na los człowieka oraz ciągłego wtrącania się bogów w sprawy ludzkie (czego człowiek nie jest nawet świadomy). Na kolejnych stronach przyglądamy się życiu dziecka, gdy dorasta, poprzez serię spotkań z Lailą Starr, które kończą się jej śmiercią. Powoduje to, że opowieść staje się momentami trochę chaotyczna, ale również niezwykle klimatyczna.

Wiele śmierci Laili Starr recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Najbardziej satysfakcjonującym aspektem tej historii jest jednak obserwowanie ewolucji Laili. Jako bóg nie przykładała ona większej uwagi do śmierci, zabierając setki milionów w ostatnią podróż. W momencie zstąpienia na ziemię, gdzie ma większy kontakt z ludźmi, zmienia się jej perspektywa na niektóre rzeczy i zupełnie odmiennie zaczyna podchodzić do niektórych wydarzeń.

Ilustracje Filipe Andrade w połączeniu z kolorami Inês Amaro, jeszcze bardziej zachęcają czytelnika do zagłębiania się w odmętach tego albumu, nadając samej opowieści większej wyrazistości. Artysta balansuje tu na pograniczu fantazyjności i sennej iluzji, obrazując abstrakcyjność świata i niektórych wydarzeń z jednoczesnym doskonałym zaprezentowaniem całej gamy emocjonalności. Andrade ponadto potrafi należycie zaakcentować pozornie drobne akcenty swoich prac, tak aby nadały one danej scenie niepowtarzalnej niezwykłości.

Wiele śmierci Laili Starr to więc bez cienia wątpliwości nader ciekawa pozycja, która nie tylko zapewnia odbiorcy chwilę rozrywki, ale również skłania go do pewnych głębszych refleksji.


  • Scenarzysta: Ram V
  • Ilustrator: Filipe Andrade
  • Tłumacz: Arek Wróblewski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 144
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 8 czerwiec 2023

Komiks do znalezienia w sklepie wydawnictwa Mucha Comics. Po więcej dobrych komiksów zachęcam również zajrzeć na Komiksiarnia Katowice.


Wiele śmierci Laili Starr.
9/10

Ocena:

Ocena komiksu Wiele śmierci Laili Starr.Intrygujący komiks będący angażującą mieszanką fantastyki, ludzkich emocji, śmierci, miłości, reinkarnacji, przemian i bogów kroczących pośród śmiertelników.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x