Burton & Cyb – recenzja komiksu.

Burton & Cyb recenzja komiksu

Burton & Cyb to kolejny album duetu Antonio Segury i José Ortiza, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Lost in Time. Pora więc sprawdzić, czy tytuł ten dorównuje poziomem recenzowanemu wcześniej komiksowi Hombre i czy on również zalicza się do grona klasyki, po którą zdecydowanie warto sięgnąć?

Tytułowy duet Burton & Cyb to kosmiczni awanturnicy, oszuści i kombinatorzy, dla których liczy się tylko łatwa kasa. Szukają oni najlepszej okazji do wzbogacenia się, nawet jeśli będzie to kosztem innych osób. Nie stronią oni również od przemocy, jeśli tylko wymaga tego sytuacja. Na co dzień starają się jednak kierować zasadą „dobrze zarobić i mało się narobić”. To właśnie ich przygody mamy tutaj okazję śledzić na przestrzeni pięciu rozdziałów składających się na zbiorcze wydanie serii, która zadebiutowała w hiszpańskim magazynie sci-fi Zona 84 w połowie lat 80.

Album w dużym uproszczeniu można określić mianem widowiskowej komedii sci-fi. Scenariusz opiera się tu głównie na szybkim tempie akcji wymieszanej z masą czarnego humoru. Bohaterowie, przemierzając bezkres kosmosu często popadają w różnorakie kłopoty, napotykając na swojej drodze mutantów, potężnych bossów, złowrogich najemników, sexowne kobiety, zabójcze roboty czy łowców nagród. Treść jest więc dość zróżnicowana, chociaż schematy poszczególnych rozdziałów są do siebie w pewien sposób podobne. Pomimo tego potrafią one być niezwykle angażujące dla czytelnika. Głównie jest to zasługa wspomnianego humoru, który wylewa się z każdej strony dzieła. Trzeba jednak pamiętać, że komiks powstał w latach 80-tych, kiedy to poczucie humoru było zupełnie inne (twórcy nie przestrzegali poprawności).

Obok niezłych (ocena subiektywna) żartów znajdziemy tutaj również całą masę mniej lub bardziej oczywistych odniesień do innych dzieł popkultury. Doskonałym przykładem jest, chociażby sam Burton przypominający bohatera wyciągniętego prosto z łamów amerykańskiego komiksu. Całkiem nieźle scenarzysta radzi sobie również z dialogami, które są zarazem dowcipne, jak i potrafią poruszyć momentami troszkę trudniejsze kwestie. Oceniając treść albumu, należy również wspomnieć o pojawiającej się tu odrobinie nagości. Zaprezentowana erotyka nie jest przesadzona, doskonale komponując się z ogólną komediowo-akcyjną charakterystyką komiksu.

Całkiem nieźle album prezentuje się również pod kątem oprawy graficznej. Rysunki José Ortiza są znacznie bardziej karykaturalne, niż można było zobaczyć w Hombre, ale wciąż są one niezwykle żywe, staranne i zachwycające. Uwagę odbiorcy przykuwa tu głównie krzykliwa kolorystyka niewątpliwie podkreślająca widowiskowość wybranych scen.

Burton & Cyb recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Lost in Time.

Burton & Cyb jest więc wyśmienitą pozycją godną polecenia każdemu miłośnikowi sci-fi, który pragnie chwili prostego intensywnego relaksu. Pod względem ogólnej jakości album dorównuje więc Hombre, który przez wielu określany jest mianem najlepszego dzieła duetu artystów.


  • Scenarzysta: Antonio Segura
  • Ilustrator: José Ortiz
  • Tłumacz: Jakub Jankowski
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 248
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 2 październik 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Lost in Time.


Burton & Cyb.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Burton & Cyb.Sprawne połączenie akcji, przygody i zwariowanego humoru, które potrafi być mocno angażującej i zachwycające dla czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x