Alix Senator tom 2: Cykl Kybele (wydanie zbiorcze) – recenzja komiksu.

Alix Senator tom 2: Cykl Kybele recenzja komiksu

Chętni na dawkę starożytnej rozrywki w regionie basenu Morza Śródziemnego? W takim razie warto zwrócić uwagę na drugi zbiorczy tom przygód tytułowego Alix’a, którego życie zdecydowanie do nudnych nie należy.

W albumie Alix Senator tom 2: Cykl Kybele na czytelnika czekają aż cztery historie (pierwotnie opublikowane w albumach 4-7). Przekłada się to na 232 strony wartkiej starożytnej akcji, która potrafi przyciągnąć uwagę nie tylko pasjonatów historii.

Na sam początek bohater wybiera się do Grecji, gdzie musi wykonać misję powierzoną mu przez samego Augusta. Jego cel to odzyskanie skradzionych ksiąg Sybillińskich. O kradzież podejrzewany jest Eurykles i Spartanie. Okazuje się jednak, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i niebezpieczna. Na późniejszym etapie komiksu atmosfera wcale nie staje się spokojniejsza. Wraz z Alix’em odwiedzimy ośrodek kultu bogini Kybele, pustynne i niegościnne rejony pogranicza Egiptu i Libii czy przekonamy się o niebezpieczeństwach czyhających w samym centrum imperium (Rzymie).

Treść albumu jest więc dość zróżnicowana, nastawiona jednak głównie na zapewnienie czytelnikowi sowitej dawki przygodowo-historycznej rozrywki. Pod tym względem dzieło Valérie Mangin zdecydowanie nie zawodzi. W poszczególnych rozdziałach dominuje tajemniczość i akcja. Nie brakuje tu również miejsca poświęconego na dobrze nakreślone intrygi polityczne, różne wątki rodzinne i piętrzące się tajemnice. Wszystko to razem tworzy wyważoną historię, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.

Do plusów komiksu należy również zaliczyć umiejętne połączenie przygody z prawdziwymi wątkami/postaciami historycznymi. Nadaje to opowieści zarówno dużej dozy autentyczności, jak i zauważalnej głębi. Świetnie również prezentują się sami bohaterowie, którzy są bardzo dobrze rozwinięci i zaprezentowani. Autorka wykazuje się przy tym doskonałą znajomością oryginalnej serii, co pozwala jej na bogate, ale przemyślane czerpanie inspiracji z postaci stworzonych przez Jacques’a Martina. Najlepiej to widać na przykładzie samego głównego bohatera, który nadal jest charyzmatyczny i odważny, ale jego podejście do niektórych spraw zmieniło się z biegiem lat.

Niczego złego nie można również napisać na temat rysunków Thierry’ego Démareza. Kolejny raz oprawa graficzna wygląda fantastycznie i znacząco przykuwa uwagę czytelnika, tak aby później zanurzył się on w dopracowanym scenariuszu. Dosłownie tylko w kilku kadrach (można policzyć je na palcach jednej dłoni) pojawiają się jakieś drobniejsze wizualne uchybienia/niedopracowania, ale szybko nikną one pod przewagą pozytywów dzieła.

Alix Senator tom 2: Cykl Kybele recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Elemental

Alix Senator tom 2: Cykl Kybele jest więc kolejną świetną odsłoną serii, po którą powinni sięgnąć miłośnicy wartkiej przygody, historii i starożytnej akcji.


  • Scenarzysta: Valerie Mangin, Jacques Martin
  • Ilustrator: Thierry Demarez
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Elemental
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron:232
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 5 grudzień 2018

Komiks do znalezienia na CENEO oraz sklepie Bestcomics. Po więcej dobrych komiksów zachęcam zaglądnąć również na Komiksiarnia Katowice.


Alix Senator tom 2: Cykl Kybele.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Alix Senator tom 2: Cykl Kybele.Świetna fabuła, mocna akcja, wyraziści bohaterowie – czyli dawka wyśmienitej rozrywki, po którą warto sięgnąć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x