Alix Senator tom 1: Cykl Drapieżców (wydanie zbiorcze) – recenzja komiksu.

Alix Senator tom 1: Cykl Drapieżców recenzja komiksu

Każdy rynek posiada jakieś kultowe dzieło komiksowe. Francuskojęzyczni fani powieści graficznych z pewnością do tego grona mogą zaliczyć przygody Alixa. Gala, który w dzieciństwie został adoptowany przez szanowanego rzymskiego szlachcica i dzięki temu otworzyła się przed nim ścieżka niezwykłej kariery. Oryginalna seria niekoniecznie musi być dobrze znana rodzimemu czytelnikowi. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwrócić uwagi na dostępny w ofercie wydawnictwa Elemental reboot – Alix Senator (szczególnie kiedy jest się pasjonatem okresu wpływów rzymskich).

Album Alix Senator tom 1: Cykl Drapieżców jak sam tytuł wskazuje skupia się na bohaterze piastującym dość ważny i szanowany urząd. Znany jest on ze swojego bystrego umysłu i niezwykłej umiejętności analizowania faktów. Nic więc dziwnego, że to właśnie jemu zostaje powierzone zadanie cichego zbadania sprawy tajemniczej śmierci przyjaciela Cezara, który ginie w szponach orłów. Odkrywane przez Alixa nowe ślady prowadzą go w meandry nie tylko wielkiej polityki, ale również niebezpiecznych spisków i to wszystko w samym sercu Rzymu.

Patrząc tylko na sam opis fabuły, można byłoby stwierdzić, że mamy tu do czynienia z historycznym kryminałem. Każda kolejna przeczytana strona komiksu pokazuje jednak, że jest to coś zdecydowanie o wiele bardziej złożonego. Autor postanowił tu spróbować odtworzyć mit Alixa. W pewien sposób hołduje on oryginalnej serii i jej twórcy, jednocześnie dostosowując opowieść do bardziej współczesnych czasów, tym samym starając się zainteresować nowych czytelników.

Zmiana najbardziej widoczna jest w formie prezentacji opowieści. Twórca preferuje tu raczej bardziej bezpośrednią fabułę, z krótkimi, ale licznymi i mocnymi dialogami. Ma to swój urok i zdecydowanie powoduje, że całość czyta się szybko i przyjemnie. Historia zachowuje przy tym pewną dozę tajemniczości i w kilku fragmentach naprawdę potrafi mile zaskoczyć. Nie ma również powodów do narzekania, jeśli chodzi o ogólny klimat dzieła. Jest on naprawdę sugestywny i angażujący, najbardziej oczywiście powinien on zachwycić pasjonatów historii.

Do doskonałości zabrakło tu jednak troszkę bardziej „ciekawych” bohaterów. Problem ten nie dotyczy Alixa, który jest bardzo dobrze nakreślony, a jego charyzmatyczność mocno przykuwa uwagę. Niestety, ale na jego tle reszta pojawiających się postaci (nawet tych dość ważnych dla historii) wypada bardzo blado. W niektórych momentach są oni wręcz zwyczajnie płascy i nijacy.

Ewolucji uległa w stosunku do oryginału oprawa graficzna, która prezentuje się w tym albumie fantastycznie. Thierry Démarez stawia na precyzyjną i dość wyrazistą linię, w której perspektywa ukazywania wydarzeń (kadrowanie) jest perfekcyjna. Zachwycają tu bogate tła, dbałość o szczegóły historyczne oraz bardzo ładne wizualne projekty postaci.

Alix Senator tom 1: Cykl Drapieżców recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe plansze: Elemental.

Alix Senator tom 1: Cykl Drapieżców jest pozycją mające swoje pewne błędy i niedociągnięcia. Nikną one jednak pod masą pozytywów komiksu, co z kolei sprawia, że jest to pozycja naprawdę warta uwagi. Jeśli tylko lubi ktoś historyczne dzieła, to powinien być z tytułu więcej niż zadowolony.


  • Scenarzysta: Valerie Mangin, Jacques Martin
  • Ilustrator: Thierry Demarez
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Elemental
  • Seria: Alix Senator
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 168
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

Komiks do znalezienia na Ceneo.pl


Komiksiarnia Dobra popkultura

Alix Senator - Wydanie Zbiorcze tom 1 - Cykl Drapieżców.
8/10

Summary

Ocena Alix Senator - Wydanie Zbiorcze tom 1 - Cykl Drapieżców.Dobry (chociaż nie pozbawiony kilku błędów) historyczny kryminał/thriller, który potrafi być dość angażujący dla czytelnika i tym samym zapewnić mu solidną dawkę rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x