Legendarna postać – recenzja książki Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu

Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu  - recenzja książki

Wielki wojownik i polityk, który w swoich czasach nie miał sobie równych. Zdobywca Jerozolimy, obrońca muzułmanów i postrach krzyżowców. Czyli nikt inny jak Salah ad – Din Jusuf Ibn Ajjub, dla wielu ludzi na całym świecie lepiej znany jako Saladyn. Jeśli więc ktoś chce lepiej poznać losy tej postaci historycznej, to zdecydowanie powinien sięgnąć po książkę autorstwa Piotra Soleckiego Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu.

Autor będący z wykształcenia historykiem postanowił stworzyć dzieło, które w dość kompleksowy sposób przedstawi pasjonatom historii postać Saladyna. Już na samym wstępie recenzji można stwierdzić, że założenia te zostały w pełni zrealizowane i otrzymujemy naprawdę interesującą i wartą przeczytania pozycję historyczną.

Wyprawy krzyżowe.

Chcąc dobrze opisać, postać Jusufa (Saladyn), nie można zapomnieć o należytym zaprezentowaniu realiów historyczno-społecznych czasów, w których on żył. Dlatego też pierwszy rozdział książki został w całości poświęcony wyprawom krzyżowym. Czytelnik ma tutaj okazję dowiedzieć się o powodach powołania krucjat (począwszy od roku 632), ich przebiegu, znaczeniu i wpływie na całą historię. Całość tej treści została podana w dość skondensowanej formie (14 stron), jednak i tak stanowi pokaźną dawkę wiedzy, bez której nie można właściwie ocenić postaci Saladyna.

Obraz legendy.

Dopiero po takim wstępie, autor decyduje się na poświęcenie kolejnych rozdziałów wielkiemu sułtanowi. Opisuje on kolejne etapy życia Saladyna, skupiając się na ważnych dla niego momentach, które ukształtowały go takim człowiekiem, jakim zapamiętała go historia. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się z jego młodością, pierwszymi wyprawami wojennymi do Egiptu, jego sukcesom w wojnie z Zengidami, pierwszymi porażkami, z których potrafił on wyciągać wnioski, zdobywaniem przez niego coraz to większej władzy, na zdobyciu Jerozolimy i staniu się wielkim postrachem krzyżowców kończąc.

Wartościowe źródła.

Autor tworząc swoje dzieło, sięgnął po naprawdę liczne źródła, pośród których znalazły się zarówno prace wybitnych historyków, jak i materiały pozostawione przez kronikarzy arabskich. Dzięki temu udało mu się stworzyć książkę, której pod względem merytorycznym nie można niczego zarzucić. Tytuł stanowi naprawdę ciekawą pozycję, po którą mogą sięgnąć zarówno obeznani w tej temacie pasjonaci historii, jak i ci, którzy dopiero chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Dla tych drugich na pewno ogromną zaletą tytułu będzie również fakt, że została ona napisana dość przystępnym językiem (co niestety nie jest standardem w segmencie książek historycznych).

Kulturowe odniesienia.

Obok samej sztywnej wiedzy na temat Saladyna, autor stara się również pokazać, jak na przestrzeni lat ta postać była opisywana przez islamskich kronikarzy (i nie tylko). Rozprawia się on przy okazji z kilkoma mitami dotyczącymi Jusufa, które dość mocno zakorzeniły się w umysłach niektórych współczesnych ludzi. Po części jest to wina niektórych dzieł „popkulturowych” (głównie filmów), które kształtowały jego wizerunek jako dzielnego i honorowego człowieka bez skazy.

Wydanie.

Osobny krótki akapit należy również poświęcić samemu wydaniu książki, które w twardej oprawie prezentuje się znakomicie. Dzięki temu tytuł stanowi nie tylko wartościową dawkę wiedzy, ale również ma szansę stać się ozdobą nie jednej domowej biblioteczki.

Warta sprawdzenia pozycja.

Biorąc pod uwagę zarówno treść, jak i formę wydania, nie pozostaje nic innego jak tylko polecić książkę Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu każdemu, kto chce poznać prawdziwe oblicze legendy.

OCENA:
9/10

Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu.

Świetnie napisana pokaźna dawka wiedzy historycznej, dzięki której czytelnicy mogą poznać prawdziwe oblicze wielkiej postaci, jaką niewątpliwie był Saladyn. Zdecydowanie jedna z ciekawszych i wartościowszych publikacji dostępnych na naszym rynku.


Dziękujemy wydawnictwu Replika za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x