Gwiazdozbiór Kata – recenzja książki.

Gwiazdozbiór Kata recenzja książki.

Kat, morderca, nieczysty czy może zwyczajny przechodzień? Kim jest bohater książki autorstwa Rafała Dębskiego? Na te pytania możecie znaleźć odpowiedź, czytając jego powieść Gwiazdozbiór Kata, osadzoną w realiach XVI-wiecznej Polski. Jeśli nie są wam obce moralne rozterki, nad skomplikowaniem życia ludzkiego to ten tytuł zdecydowanie powinien zwrócić Waszą uwagę.

Gwiazdozbiór Kata to historia, w której świat widzimy oczami tytułowego kata. Powieść przenosi nas w mroczne zakamarki jego duszy, jego roli w społeczeństwie i dylematów jako osoby budzącej lęk i grozę.

Prawdę mówiąc, nigdy nie przepadałam za książkami, które w swoją fabułę wplątywały wątki historyczne. Muszę jednak przyznać, że Rafał Dębski robi to z niebywałą gracją. Ożywia znane z kart podręczników postacie m.in króla Stefana Batorego czy kanclerza Zamoyskiego. Genialnie opisuje ich charaktery i sprawia, że każdy z przedstawionych życiorysów zaciekawia już po kilku zdaniach. Tak samo porozrzucane w lekturze polskie lokacje sprawiają, że przenosimy się w czasie, do okresu w którym słownictwo było bardziej surowe i wyrafinowane, a wojna wkradała się w każdy obszar życia niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykonywanego zawodu.

Historia Jakuba zawiera również kobiecą perspektywę. Mężczyzna, odkąd go poznajemy, jest w stanie rozmawiać z duszą bliskiej mu kobiety. Nie chcę zdradzać tutaj sekretów nici fabularnej, jednak śmiem twierdzić, że jest to jedno z ciekawszych fantasy, które czytałam. Szczególnie może spodobać się to fanom bezpardonowej literatury, gdyż dużo jest tu treści poruszających krwawe szczegóły tortur i granic ludzkiej świadomości.

Wyjątkowo spodobały mi się charaktery postaci. Są one mocne, a każda z nich ma swoją historię, którą chce się czym prędzej zgłębić. Bardzo polubiłam głównego bohatera, jego sposób bycia i rozważania nad istotą życia i śmierci oraz skomplikowania gatunku ludzkiego. Można powiedzieć, że nawet zaczęłam przychylniej patrzeć na jego „przyjaciół”.

Jeśli więc szukacie dobrej i zwięzłej lektury na kilka wieczorów, z której możecie wyciągnąć mnóstwo życiowych cytatów, zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w Gwiazdozbiór Kata. Książka stanowi naprawdę świetny przewodnik po ludzkiej duszy. Warto również wiedzieć, że autor ma wykształcenie z zakresu psychologii, co ma niebagatelny wpływ na historię i postacie.

Jeśli miałabym zgłębiać warsztat literacki Rafała Dębskiego, zdecydowanie przypomina mi on kunszt językowy Andrzeja Sapkowskiego w Wiedźminie. Świat w Gwiazdozbiór Kata jest napisany naprawdę przekonywająco i dokładnie, dlatego daję za niego naprawdę wysoką, zasłużoną notę. Nie mam w głowie żadnej uwagi, dawno nie czytałam czegoś tak świeżego i trafiającego w mój gust (oczywiście z tego gatunku).


Ocena książki Gwiadozbiór Kata. PLUSY: MINUSY:
Ciekawa fabuła. Brak.
Świetne wątki historyczne przybliżające dawne czasy Rzeczpospolitej.  
Ciekawostki związane z ludzką psychiką.

 

Gwiadozbiór Kata.
9.5/10

Ocena:

Wciągająca lektura poruszająca moralne zagwozdki tytułowego kata osadzona w ciekawych realiach XVI-wiecznej Polski. Autor udanie miesza tu historię z fantastyką, tworząc mieszankę, która potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika.


Książkę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Drageus Publishing House. Inne ciekawe publikacje możecie znaleźć na Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x