Podstawka chłodząca SAVIO COS-01 – test.

SAVIO COS-01 test

Każdy (lub prawie każdy) posiadacz laptopa zadaje sobie pytanie, jak wydłużyć żywotność swojego sprzętu? Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach kiedy coraz popularniejsza (czasem wymagana) jest praca/nauka zdalna. Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest zapewnienie swojemu sprzętowi należytej wentylacji/chłodzenia. Z tą właśnie myślą powstały podkładki chłodzące. Czy spełniają one jednak swoją rolę? O tym można się przekonać, czytając test podstawki SAVIO COS-01.

Na samym wstępie tekstu warto poświęcić trochę miejsca analizie wyglądu sprzętu, który dla wielu potencjalnych klientów jest równie ważny, jak jego funkcjonalność. Pod względem jakości wykonania i zastosowanych materiałów podstawka SAVIO COS-01 (dedykowana laptopom do 17.3 cala) prezentuje się poprawnie. Zarówno boki podkładki, jak i jej spód to tworzywo sztuczne. Zastosowany plastik może nie jest najgrubszy (ugina się pod mocniejszym naciśnięciem) nie jest on jednak na tyle kruchy, aby uległ uszkodzeniu (jeśli tylko nie będziemy nią rzucać). Górna powierzchnia to solidna metalowa czarna siatka chroniąca sześć wentylatorów (70x70x10 mm) z podświetleniem (czerwone). 

SAVIO COS-01 grafika 1 SAVIO COS-01 grafika 2

Mamy tutaj również możliwość sześciostopniowej regulacji kąta nachylenia (0-60°) za pomocą trwałej metalowej nóżki. Na górnej części podstawki producent umieścił dwa złącza USB 2.0 (zasilanie/wyjście) oraz pokrętło włączające/wyłączające wentylatory i ustawiające ich prędkość. Dostęp do tego panelu nie jest jednak moim zdaniem optymalny. Przy mniejszym biurku, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca z tyłu (szczególnie kiedy coś leży za podstawką) trudno czasem jest dosięgnąć do pokrętła, nie mówiąc już o bezproblemowej możliwości wpięcia czegoś do wolnego złącza. Dużo lepiej sprawdziłoby się umieszczenie tych elementów na boku sprzętu.

SAVIO COS-01 grafika 3 SAVIO COS-01 grafika 4

Tak jak zostało to już wspomniane, zastosowane tutaj wentylatory posiadają czerwone podświetlenie RGB. Jest to moim zdaniem zupełnie zbędny dodatek. Bowiem po położeniu na podkładce średniej wielkości laptopa (14 cali) prawie w ogóle tego nie widać. Jeśli zaś chodzi o głośność chłodzenia to trudno coś sprzętowi zarzucić. Na najniższych obrotach wentylatory generują od 20-25 dB (mierzone około 40 cm od źródła dźwięku). Na średniej prędkości jest to w granicach 35 dB. Na najwyższych obrotach jest to już 45-50 dB. Przekracza to, co prawda deklarowane przez producenta wartości, ale nieznacznie i nadal nie jest to dźwięk na tyle irytujące, żeby bardzo przeszkadzał użytkownikowi.

SAVIO COS-01 głośność

Przejdźmy jednak do najważniejszego pytania, czy sprzęt spełnia swoją podstawową funkcję? Dla niektórych może być to zaskoczenie, ale tak. Podstawka testowana była na dwóch laptopach. Budżetowym notebooku Lenovo (dwurdzeniowy Intel Core i3, zintegrowana grafika) oraz chromebooku z dwurdzeniowym procesorem Intel Celeron.

W przypadku pierwszego sprzętu przy normalnym użytkowaniu (internet, praca biurowa), kiedy komputer leżał bezpośrednio na zwykłej macie biurkowej, temperatura osiągała w granicach 43-45 stopni. Leżąc bezpośrednio na biurku, temperatura spada średnio o 1 stopień. Jeśli chodzi o chromebooka było to odpowiednio +/- 32 stopnie i 30 stopni.

W przypadku pełnego obciążenia procesora temperatury prezentowały się następująco ( netbook na podkładce – 82 stopnie, na biurku – 81 stopni, chromebook na podkładce – 37 stopni, na biurku – 35 stopni).

Po położeniu komputerów na testowanej podstawce, czyli dając im większą możliwość wentylacji, od razu zauważamy pewne różnice (bez włączania chłodzenia). Jest to odpowiednio (zwykła praca netbook – 40/42 stopnie, obciążenie – 78/80, zwykła praca chromebook – 29 stopni, obciążenie – 33 stopnie. Jak widać, wystarczy dać swojemu sprzętowi możliwość głębszego „oddechu”, aby poprawić jego temperatury.

Wraz z uruchomieniem dodatkowego chłodzenia temperatury zaczynają oczywiście bardziej spadać. Przy najmniejszych obrotach i pełnym obciążeniu jest to różnica 1-2 stopni. Przy największej wydajności wentylatorów temperatury komputerów obniżają się do 75/77 stopni netbook oraz 30/31 chromebook. Nie są to może jakoś powalająco wielkie różnice w temperaturach, ale na pewno mają one bezpośrednie przełożenie na wydajność komputera oraz jego kulturę pracy, a tym samym jego żywotność.

SAVIO COS-01 temperatury

Podstawka SAVIO COS-01 spełnia więc swoje podstawowe zadanie, co w połączeniu ze stosunkowo niewielką ceną i niezłą jakością wykonania sprawia, że jest to sprzęt warty polecenie każdemu użytkownikowi komputera przenośnego.


  • Kompatybilność z laptopami do 17.3 cala
  • Producent: Savio
  • Ilość wentylatorów: 6 
  • Maksymalny poziom hałasu: 40 dB 
  • Maksymalny przepływ powietrza: 70 CFM 
  • Podświetlenie LED wentylatorów: tak (czerwone) 
  • Prędkość obrotowa: 2000 +/- 15RPM 
  • Regulacja prędkości obrotowej wentylatorów : tak 
  • Regulowany kąt nachylenia: 6-stopniowy (0-60°) 
  • Rozmiar wentylatorów: 70 x70x10 mm 
  • Wymiary 390 x 245 x 30mm 
  • Waga 910 g

Komiksiarnia Dobra popkultura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x