Zmarszczki – recenzja komiksu.

Zmarszczki  recenzja

Hiszpański twórca Paco Roca na dobre rozgościł się już na naszym rynku. Jak do tej pory każdy wydany u nas jego tytuł był czymś naprawdę niezwykłym. Czy tak też jest w przypadku albumu Zmarszczki?

Każdy, kto miał wcześniej do czynienia z dziełami autora, doskonale wie, że pod płaszczykiem komiksowej rozrywki umiejętnie porusza on szereg różnych często trudnych tematów. Nie inaczej jest w przypadku albumu Zmarszczki, który to konfrontuje czytelnika z tematem nie zawsze spokojnej i szczęśliwej starości.

Paco Roca zanurza się tu w świecie domów spokojnej starości, pokazując mieszkańców z ich codziennymi troskami i radościami. Na kolejnych stronach poznajemy między innymi Emilio, seniora cierpiącego na Alzheimera, oddanego do domu opieki przez syna, który nie ma czasu zajmować się ojcem. Bezdzietnego Miguela uwielbiającego płatać wszystkim figle, który pod wierzchnim uśmiechem skrywa wiele dramatów. Schorowanego Marcela, którym opiekuje się kochająca żona czy ciągle wspominającego dawne lata młodości Rene. Jest to tylko garstka postaci, które przewijają się w komiksie (prym wiodą jednak dwaj piersi panowie).

Widzimy, jak stopniowo stan zdrowia Emilio się pogarsza i jak jego towarzysz wymyśla coraz to nowsze podstępy, aby tylko personel placówki nie odkrył prawdy. Prowadzi to wielokrotnie do zabawnych sytuacji, które są tu jednak tylko drobnym dodatkiem do wyrazistych emocji. Ta emocjonalna atmosfera nie jest jednak przytłaczająca dla czytelnika. Autor nie popada bowiem w skrajnie łzawy patos, balansując pomiędzy dramatycznymi scenami i takimi, które pokazują ewolucję bohaterów i rozwijającą się pomiędzy nimi przyjaźń.

Podobnie jak w innych dziełach autora, zaserwowane tu treści skłaniają czytelnika do głębszej refleksji nad życiem. Nad nadchodzącą nieuchronnie starością (o której w młodym wieku się nie myśli) oraz co ważniejsze nad godnym przeżyciem owej starości (w czym ważna jest przyjaźń i rodzina).

Złożony i angażujący scenariusz idzie tu w parze z prostą, ale delikatną oprawą graficzną. Rysunki Paco Roca nie są naszpikowane szczegółami, ale i tak potrafią w niesamowitej formie oddać różnorakie emocje postaci.

Zmarszczki  recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Zmarszczki są więc niesamowitym albumem, po który powinien sięgnąć każdy (niezależnie od wieku), aby chociaż przez chwilę pomyśleć o swoich bliskich i nadchodzącej własnej przyszłości.


  • Scenarzysta: Paco Roca
  • Ilustrator: Paco Roca
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 168×240 mm
  • Liczba stron: 104
  • Oprawa: twarda
  • Data wydania :31 sierpień 2023

Komiks do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu.


Zmarszczki.
9.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Zmarszczki.Kolejna wyśmienita pozycja w ofercie wydawnictwa Kultura Gniewu, która wymusza na czytelniku naprawdę głęboką analizę przeczytanej treści, atakując go przy tym wyrazistymi różnorakimi emocjami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x