Star Wars: Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy tom 1 – recenzja komiksu.

Star Wars: Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy tom 1 - recenzja komiksu

W grudniowej ofercie wydawnictwa Egmont pojawił się kolejny album skierowany do fanów Gwiezdnych Wojen. Komiksem tym jest Star Wars: Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy tom 1. Czyli początek drugiej fazy cross-medialnego projektu ukazującego wydarzenia w okresie Wielkiej Republiki.

Akcja albumu rozgrywa się sto pięćdziesiąt lat przed upadkiem Gwiezdnego Blasku. Jednym z głównych bohaterów komiksu jest Jedi Vildar Mac, który przybywa do Jedhy. Świętego miasta, które boryka się w ostatnim czasie z wieloma napięciami, co zwiastuje nadejście mrocznych dni. W tajemniczych okolicznościach giną bowiem święte relikwie i niektórzy z rycerzy Jedi. Wszystkie tropy zaś prowadzą wprost do Świątyni Whillów.

Album Star Wars: Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy tom 1 to przedstawiciel prostej popkultury kierowanej do młodych dorosłych. Nie ma więc co tu oczekiwać nadmiernie głębokich i złożonych treści. Prawie od samego początku tytułu autor stawia głównie na widowiskowość, dopiero do tego starając się dołączyć jakąś większą intrygę. Sama historia nie jest jednak zła i potrafi być dość angażująca. Na czytelnika obok wspomnianej widowiskowości czeka tu również kilka nieźle rozwijających się wątków i mocniejszych zwrotów akcji. Pełen potencjał tych elementów nie został jednak w pełni wykorzystany głównie ze względu na ograniczoną ilość miejsca i konieczność szybkiego pchania fabuły do przodu.

Do zalet komiksu obok wartkiej treści należy również zaliczyć obsadzenie w głównych rolach zupełnie nowych postaci. Nie mamy tu do czynienia z bohaterami których znalibyśmy z kart innych komiksów, książek czy filmów. Pozwala to mocniej wkręcić się w fabułę, chociaż zdecydowanie nie jest to album dla laika i pewną znajomość Świata Wielkiej Republiki trzeba mieć. Wynika to, chociażby z bardzo dużej ilości postaci drugoplanowych, z których każda ma własną zakorzenioną w świecie SW historię.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną komiksu, to ta prezentuje się naprawdę dobrze. Andrea Broccardo ma delikatną, ale przy tym dość szczegółową kreskę, dzięki której projekty postaci są niezwykle wyraziste. Ario Anindito z kolei bardzo dobrze obrazuje sekwencje walk pełne filmowego dynamizmu. Całość doskonale ze sobą współgra, stając się dopełnieniem scenariusza.

Star Wars: Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.

Jest to więc pozycja, na którą warto zwrócić uwagę, szczególnie będąc wielkim fanem SW, nie należy jednak oczekiwać od komiksu nader zachwycającej dawki mocy.


  • Scenarzysta: Cavan Scott
  • Ilustrator: Ario Anindito, Andrea Broccardo
  • Tłumacz: Katarzyna Nowakowska
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 128
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 6 grudzień 2023

Komiks do znalezienia na Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Egmont. Komiksy w dobrych cenach znajdziecie również na CENEO.


Star Wars. Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy. Tom 1.
7/10

Ocena:

Ocena komiksu Star Wars. Wielka Republika. Faza II. Równowaga Mocy. Tom 1.Widowiskowa historia, w której drzemie moc (na razie nie w pełni wykorzystana), wprowadzająca do świata SW kilka naprawdę ciekawych i wyrazistych postaci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x