World of Warcraft Kronika Tom 2 – recenzja książki

World of Warcraft Kronika Tom 2 - recenzja książki

Trochę czasu musiało upłynąć, zanim rodzimy czytelnik otrzymał World of Warcraft Kronika Tom 2. Kontynuację kompleksowego kompendium wiedzy o popularnym uniwersum, które zjednało sobie zarówno nowych fanów, jak i starych „wyjadaczy”.

Podobnie jak w części pierwszej twórcy przygotowali dla czytelników pokaźny zbiór Warcraftowej wiedzy. Publikacja została podzielona na dwa segmenty: „Zagłada Draenoru” oraz „Horda i Przymierze”. Na każdą sekcję składają się trzy rozbudowane rozdziały.

Draenor

Na początek jak sama nazwa wskazuje, czytelnik zdobywa wiedzę o pradawnym Draenorze, Dzieciach Kamienia i Narodzinach Hordy. Przedstawiono tutaj zebraną wiedzę na temat ojczystej krainy orków, która ma ogromne znaczenie dla całego uniwersum. Twórcy skupili się w tej części nie tylko na prezentacji faktów związanych z samą planetą. Dodatkowo szczegółowo starali się oni opisać rasę orków, która podzielona na przeróżne klany, wiecznie toczyła ze sobą wojnę, jednak w pewnym momencie swojej historii potrafiła się zjednoczyć w celu przetrwania. Dla wielu osób będzie to najciekawsza cześć publikacji, ze względu na to, że zebrana tutaj wiedza nie jest tak dobrze rozpowszechniona pośród fanów WoW.

Horda i niekończąca się wojna

Rozdziały od czwartego do szóstego tak jak zostało wspomniane, przedstawią wydarzenia i fakty z pierwszej i drugiej inwazji Hordy na Azeroth, kończąc na wielkiej bitwie za Mrocznym Portalem. Zebrane tutaj informacje skupiają się na historii uniwersum, która jest dużo lepiej znana, co oczywiście nie oznacza, że przez to staje się mniej ciekawa. Znaleźć będzie tutaj mnóstwo smaczków i faktów, o których mogli nie słyszeć nawet najwięksi fani WoW.

Podsumowując całą dostępną w publikacji treść, można w dość ogólny sposób napisać, że część pierwsza obejmuje rozbudowaną wiedzę powiązaną grą MMO (szczególnie jej dwoma dodatkami). Druga połowa książki to z kolei historia klasycznych gier RTS (Warcraft I i Warcraft II) i zebranie faktów przedstawionych w dziesiątkach innych różnych publikacjach książkowych. Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale głębi zaserwowanej tutaj treści nie da się tak łatwo opisać słowami.

World of Warcraft Kronika Tom 2 przykładowa strona

Jest co czytać

Publikacja pod względem merytorycznym i faktograficznym prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Twórcy działający pod czujnym okiem Blizzard Entertainment wspięli się na wyżyny swoich możliwości, tworząc spójne i mocno rozbudowane dzieło, o którym po prostu nie da się napisać nic złego. World of Warcraft Kronika Tom 2, z pozoru może wydawać się książką dedykowaną osobom, które dopiero wkraczają w rozbudowane uniwersum gry. Nic jednak bardziej mylnego. Jestem pewien, że pośród zebranych informacji coś ciekawego znajdą również bardziej doświadczeni fani, którzy będą mogli tym sposobem jeszcze mocniej wzbogacić swoją wiedzę.

Oprawa wizualna i wydanie

Perfekcyjnym uzupełnieniem doskonałej treści, są przepiękne grafiki, które uzupełniają słowo pisane. Grupa artystów: Emily Chen, Stanton Feng, Alex Horley, Wei Wang, Abe Taraky, Sean Sevestre, Peter C. Lee, Joseph Lacroix, stworzyła prawdziwe małe dzieło sztuki. Jestem pewien, że zamieszczone tutaj prace, gdyby ukazały się w formie plakatów/obrazów, zagościłby na ścianach pokoi/domów setek, jeśli nie tysięcy fanów szeroko pojętego „fantasy”. W tej kwestii nic więcej nie trzeba dodawać, po prostu trzeba to samemu zobaczyć.

World of Warcraft Kronika Tom 2 przykładowe rysunki

Niczego złego nie można również napisać na temat rodzimego wydania. Doskonała jakość papieru/druku oraz bardzo dobre tłumaczenie sprawiają, że publikacja jest warta swojej ceny. Oczywiście co niektórzy fani mogą być zrażeni tłumaczeniem nazw własnych (które momentalnie brzmią „dziwnie”), należy jednak pamiętać o tym, że tytuł musiał zostać dopasowany do innych wydanych u nas pozycji, gdzie takowe tłumaczenia się już pojawiały.

Warta swojej ceny

World of Warcraft Kronika Tom 2 to dzieło rewelacyjne przez naprawdę duże „R”. Cudownie wydana książka, którą powinien mieć na półce nie tylko fan WoW, ale również każdy szanujący się miłośnikom dobrego fantasy.

9/10

OCENA:

Perfekcyjne wydane wprowadzenie do bogatego uniwersum Warcraft. Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika WOW.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] jeszcze do czynienia z tą serią, to w pierwszej kolejności powinien przeczytać dwa wcześniej wydane […]

0
Would love your thoughts, please comment.x