Wolverine tom 1 – recenzja komiksu.

Wolverine tom 1 recenzja

Brutalny, mroczny, bezpardonowy – tak w wielkim uproszczeniu można określić album Wolverine tom 1 dostępny na naszym rynku w ofercie wydawnictwa Mucha Comics. Zainteresowani?

Recenzowany komiks zawiera materiały pierwotnie opublikowane w dziewiętnastu zeszytach serii Wolverine vol. 3, których autorem jest Greg Rucka. Widząc to nazwisko na okładce komiksu, można od niego naprawdę dużo wymagać i zdecydowanie nie są to płonne oczekiwania.

Autor niemalże od pierwszych kadrów zanurza nas tu w odmętach mocnej akcji i piętrzących się treści kierowanych raczej do dorosłego czytelnika. Scenarzysta jednocześnie prawie całkowicie rezygnuje tu ze sztampowej superbohaterskiej otoczki. Jej miejsce zajmuje mieszanka mrocznego kryminału i thrillera sprawiająca, że historia jest o wiele bardziej poważna. Dodatkowo udaje mu się doskonale budować napięcie i stopniować wylewającą się z kadrów adrenalinę.

Najważniejszą częścią iście filmowego scenariusza nie jest jednak akcja, a sam tytułowy bohater. Początkowe strony (zeszyty) ukazują Logana jako brutalnego, ale posiadającego swój własny kodeks moralny człowieka. Z czasem jednak pod wpływem zewnętrznych impulsów i odsłaniania kolejnych mrocznych sekretów przeszłości, jego dzika natura staje się coraz trudniejsza do okiełznania. Rucka ponadto stawia go w obliczu wielu wyzwań, które niezależnie od podjętych decyzji i tak przyniosą komuś ból i cierpienie. Potęguje to toczącą się w nim wewnętrzną walkę, której wynik zadecyduje która osobowość przejmie władzę nad ciałem.

Scenariusz na wielu swoich płaszczyznach potrafi więc być zachwycający. Nie jest to jednak historia idealna, całkowicie pozbawiona wad. Rucka w niektórych momentach trochę za bardzo przesadza z pewnymi wydarzeniami, które niepotrzebnie odzierają opowieść z jej realności. Nie jest to również dzieło, o którym można napisać, że jest rewolucyjne. Owszem autor dostarcza czytelnikowi angażujące i zwarte treści, ale takowe pojawiały się już wcześniej w innych pozycjach (tych dedykowanych Wolverinowi albo X-Men).

Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to ta prezentuje się tu dobrze. Rysunki artystów zaproszonych do współpracy wyglądają nieźle i nieźle również wizualizują akcję. Pojawia się jednak pewne „ale”. Wizualnie raczej trzymają się oni tu schematów superbohaterskiego mainstreamu, co niestety nie zawsze idealnie pasuje do samej treści. Lepiej w oddaniu ducha scenariusza zdecydowanie radzi sobie tu Darick Robertson, którego prace (pomijając kilka potknięć) są wyraźnie mroczniejsze.

Wolverine tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Mucha Comics.

Wolverine tom 1 pomimo kilku swoich drobnych niedociągnięć stanowi naprawdę wyśmienitą pozycję dla fanów Logana i mrocznych komiksów. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko zachęcić wszystkich do sięgnięcia po ten tytuł.


  • Scenariusz: Greg Rucka
  • Rysunki: Darick Robertson i Leandro Fernandez
  • Tłumaczenie: Marek Starosta
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 448
  • Format: 180×275 mm
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 19 stycznia 2022

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Mucha Comics. Więcej superbohaterskich komiksów można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu Wolverine tom 1. PLUSY: MINUSY:
Mroczny klimat historii. Rysunki nie zawsze idealnie pasują do treści.
Świetnie napisana postać Logana. Nieco przewidywalny finał.
Interesujące wątki.  

 

Wolverine tom 1.
8.5/10

Ocena:

Wciągająca historia o brutalności, zemście i odkupieniu, która nie pozostawia czytelnika obojętnym i zapewnia mu sowitą dawkę mocnych doznań.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x