Vahanara! – recenzja komiksu.

Vahanara!  recenzja komiksu

Każdy kraj ma jakieś swoje własne legendy komiksowe. Z pewnością do tego grona trzeba zaliczyć komiks Vahanara!, który pierwszy raz ukazał się w latach 70. na łamach kultowego magazynu Relax. Teraz po prawie 50 latach powraca on na nasz rynek i to na dodatek w naprawdę doborowym towarzystwie. Wszystko za sprawą nowego wydania od Kultura Gniewu.

Twarda oprawa nowego wydania skrywa przed czytelnikiem nie jedną, nie dwie a aż trzy kultowe historie z segmentu fantastyki naukowej, które w latach 70. mocno rozgrzewały wyobraźnię czytelników.

Intensywną kosmiczną rozgrzewkę stanowi tu tytułowy komiks Vahanara! (adaptacja książki francuskiego pisarza SF) autorstwa duetu Jerzy Wróblewski, Mieczysław Derbień. Opowieść skupia się tu na międzyplanetarnych pilotach, którzy giną wraz ze swoimi jednostkami w tajemniczych okolicznościach. Historia jest dość krótka, ale na tyle treściwa, że nadal potrafi przykuć uwagę czytelnika. Warto również nadmienić, że niektóre poruszone tu treści (niegdyś czysty futuryzm) dziś powoli zaczynają stawać się rzeczywistością (sztuczna inteligencja). Jeśli chodzi o rysunki, to prezentują się one dobrze, stawiając tu głównie na cieszący oko czytelnika realizm.

Po takim wstępie można w całości zanurzyć się w dziele Najdłuższa podróż. Panowie Ryszard Siwanowicz i Andrzej Sawicki poruszają tu tematykę podróży w czasie i zabierają czytelnika do epoki Kredy. Specyfika czasu miejsca akcji sprawia, że bardziej mamy tu do czynienia z niezłą historią przygodową niż typowym dziełem sci-fi. Nie zmienia to jednak faktu, że scenariusz czyta się dość przyjemnie. Duża w tym również zasługa oprawy graficznej, w której widać cały kunszt i geniusz Grzegorza Rosińskiego.

Na sam koniec na czytelników czeka historia Spotkanie (Rysunki: Bogusław Polch, Scenariusz: Ryszard Siwanowicz). Rozdział ten jest zdecydowanie najkrótszy, ale na pewno nie umniejsza to jego niesamowitości. Historia ze względu na swój rozmiar ma swoje pewne niedociągnięcia, ale w ciekawy sposób porusza kwestię spotkania dwóch nieznanych sobie kosmicznych cywilizacji, do którego dochodzi na naszej planecie. Tym, co najbardziej wyróżnia komiks z dostępnego tu grona, są Rewelacyjne rysunki. Bogusław Polch swoim artystycznym geniuszem potrafi przyćmić nawet samego Rosińskiego, co powinno być wielką zachętą dla wielu dojrzałych miłośników powieści graficznych.

Osobny krótki akapit należy również poświęcić samemu wydaniu albumu. Obok wspomnianych komiksów znajdziemy tu również treściwy wstęp Ryszarda Siwanowicza oraz posłowie Macieja Jasińskiego okraszone garścią materiałów dodatkowych.

Vahanara! recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Wszystko to sprawia, że album Vahanara! jest dziełem naprawdę godnym polecenia i wartym uwagi. Pojawia się jednak pewne dość poważne „ale”. Tytuł raczej trafi bowiem w gusta dojrzałych czytelników w wieku średnim, którzy będą potrafili w pełni docenić jego geniusz. Dla młodszych odbiorców zawarte tu historie zbyt mocno będą odbiegać od współczesnych standardów sci-fi, przez co mogą być trudne do docenienia.


  • Scenarzysta: Ryszard Siwanowicz, Mieczysław Derbień, Andrzej Sawicki
  • Ilustrator: Jerzy Wróblewski, Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Format: 245×325 mm
  • Liczba stron: 80
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 23 maj 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu.


Vahanara!
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Vahanara!Wyśmienity zestaw trzech historii sci-fi, które trafią jednak w gusta dojrzałego miłośnika powieści graficznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x