Trent (wydanie zbiorcze) – recenzja komiksu.

Trent (wydanie zbiorcze) recenzja

W ofercie wydawnictwa Lost in Time pojawiło się coś, co powinno przyciągnąć uwagę miłośników przygody, westernowych klimatów i klasycznych opowieści o dobru i złu. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o zbiorcze wydanie serii Trent, w której mamy okazję śledzić losy pewnego konstabla Kanadyjskiej Policji Konnej.

Lost in Time postanowiło rodzimemu czytelnikowi dostarczyć pełnych przygód Philippa Trenta, który swój zawód wykonuje z naprawdę wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Pod twardą oprawą albumu na ponad 400 stronach, znajdziemy więc wszystkie osiem oryginalnie wydanych części serii wzbogaconych dodatkowo o kilka dodatków (o tym później).

Akcja komiksu rozgrywa się w końcówce XIX wieku na rozległych i nie zawsze nazbyt gościnnych terytoriach Kanady. Głównym bohaterem jest tu wspomniany Philip Trent. Człowiek honoru i zasad, który poświęcił swoje życie walce z przestępczością i niesprawiedliwością. W towarzystwie wiernego psa i rumaka przemierza on rozległe ziemie, utrzymując dobre stosunki z Indianami, ścigając bandytów, rozwiązując zagadki kryminalne i przede wszystkim pomagając słabszym.

Każdy z dostępnych tu rozdziałów/albumów stanowi odrębną i zamkniętą fabularną całość. Pomiędzy nimi pojawia się co prawda pewien wspólny wątek, ale dzieje się on gdzieś głęboko w tle. Wszystko skupia się tu na głównym bohaterze i jego kolejnych próbach pomocy niewinnym. Poszczególne historie oparte są na sprawdzonych i dobrze wszystkim znanych schematach. Przewracając strony trudno jednak nie zauważyć, że Rodolphe (scenarzysta) stara się nadać opowieści szczypty indywidualności i odmienności. Dzięki temu mamy tu do czynienia z mieszanką przygody, kryminalnych historii, westernowych klimatów i szeregu obyczajowo-dramatycznych treści. Album jednocześnie nie jest możliwy do łatwego zaszufladkowania w jednej z tych kategorii, do samego końca mieszając różne gatunki.

Zaserwowane tutaj treści potrafią więc być odrobinę sztampowe i momentami przewidywalne. Drzemie w nich jednak naprawdę ogromna przygodowa siła, dzięki której od lektury nie można się oderwać, a kolejne plansze pochłania się z niekłamaną przyjemnością. Jedyną poważniejszą uwagą, jaką można mieć do scenariusza to dość specyficzna forma narracji (do której da się jednak przyzwyczaić). Autor ma tu bowiem tendencję do szczegółowego opisywania myśli bohatera, nawet jeśli wynika to z samych rysunków.

Mocną stroną dzieła jest również jego oprawa graficzna. Leo świetnie radzi sobie z pokazaniem surowego krajobrazu, tętniących życiem małych miasteczek i charakterystycznych dla epoki strojów. Nie można mieć również uwag do projektów postaci, które emanują różnymi emocjami zależnie od sytuacji, w jakich się znalazły. Jego rysunki są przy tym dynamiczne i pełne ekspresji, co potęguje immersję i zanurza czytelnika jeszcze bardziej w odmętach komiksu.

Kilka pozytywnych słów należy tu również napisać na temat wspomnianych już dodatków. Należą do nich nie tylko szkice koncepcyjne, ale również sporo treści pisanej stanowiącej doskonałe dopełnienie samego komiksu.

Trent (wydanie zbiorcze) recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Lost in Time.

Trent to więc naprawdę solidna i warta przeczytania pozycja, która powinna zachwycić każdego fana prostej, acz wciągającej przygody w westernowych klimatach.


  • Scenarzysta: Rodolphe
  • Ilustrator: Luiz Eduardo De Oliveira
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 424
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 31 styczeń 2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Lost in Time. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu Trent. PLUSY: MINUSY:
Główny bohater, którego momentalnie idzie polubić. Problematyczna narracja.
Świetny klimat. Niektóre historie są trochę przewidywalne.
Ładna oprawa rysunkowa.  

 

Trent.
8.5/10

Ocena:

Wyśmienita dawka przygody, która na dłuższy czas angażuje czytelnika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x