Bloodborne tom 3: Dama z latarnią – recenzja komiksu.

Bloodborne tom 3: Dama z latarnią recenzja

Dobrej fantastyki wymieszanej z wyrazistą grozą nigdy nie jest za wiele. Jeśli do tego ktoś jest zapalonym graczem, to zdecydowanie jego uwagę powinien przykuć album Bloodborne tom 3: Dama z latarnią. Czyli kolejna komiksowa adaptacja hitu od FromSoftware.

Album Bloodborne tom 3: Dama z latarnią składa się z pięciu historii, których częścią wspólną jest zarówno tytułowa kobieta, jak i miasto Yharnam. W kolejnych zeszytach ponownie zanurzamy się w mrokach wspomnianej metropolii, gdzie ulice pokryły się krwią niewinnych, a na każdym kroku czuć strach, niepewność i piętrzącą się nienawiść. W takich realiach mogą funkcjonować jedynie najlepsi łowcy potworów, ale nawet oni mogą nie być wstanie zatrzymać postępującej zarazy i związanego z nią szaleństwa.

Autorem scenariusza jest Cullen Bunn, znany z takich serii jak Hrabstwo Harrow czy Deadpool. Udowodnił więc on już wielokrotnie, że potrafi pisać naprawdę ciekawe i mocno angażujące scenariusze i tak też jest w przypadku tego tytułu. Udaje mu się tu znakomicie połączyć fantazyjność, grozę i masę ludzkich emocji w pełną napięcia i mroku opowieść, po którą może sięgnąć każdy. Pomimo tego, że mamy tu do czynienia z trzecią odsłoną serii album może funkcjonować jako osobny byt. Komiks sprawdzi się również w przypadku osób, które nigdy nie miały do czynienia z growym pierwowzorem, ale lubią mroczne graficzne opowieści.

Scenarzysta umiejętnie splata tu wiele gatunków horroru, tworząc coś naprawdę wyjątkowego. Ogólna narracja i zaprezentowana architektura nadają komiksowi gotyckiego klimatu. Nawiązania do tytułowej Damy z latarnią przypominają zaś opowieści ludowe z dreszczykiem. Jakby tego było mało, całości dopełnia postapokaliptyczna otoczka, gdzie ludzkie emocje i przerażenie odgrywają znaczącą rolę. Ten splot różnych form grozy sprawia, że historia jest niezwykle intensywna i mocno oddziaływuje ona na czytelnika.

Bloodborne tom 3: Dama z latarnią recenzja - przykładowy rysunek..
Przykładowe rysunki: Egmont Polska.

Troszkę mniej entuzjastycznie można się za to wypowiedzieć na temat pojawiających się tu bohaterów. Są oni dość różnorodni i z ciekawością obserwuje się zachodzące między nimi interakcje, ale brakuje im większej wyrazistości. W historii występuje pięciu głównych bohaterów, co w połączeniu z ograniczoną ilością stron sprawia, że żaden z nich nie jest dopracowany. Nie mamy tu okazji, aby naprawdę dobrze ich poznać, gdyż fabuła szybko mknie do swojego wielkiego finału.

Idealnie za to prezentuje się oprawa graficzna. Piotr Kowalski kolejny raz prezentuje swój artystyczny geniusz, perfekcyjnie oddając fantazyjność i grozę opowieści. Szczególnie imponujące są pełne brutalnej ekspresji sceny walk z potworami, które z jednej strony przerażają, z drugiej zaś zachwycają.

Bloodborne tom 3: Dama z latarnią jest więc wyśmienitą dawką komiksowego horroru, po który czym prędzej powinien sięgnąć każdy szanujący się fan gatunku (nawet jeśli nie jest fanem gry).


  • Scenarzysta: Cullen Bunn
  • Ilustrator: Piotr Kowalski
  • Tłumacz: Mateusz Lis
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 132
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 31.01.2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Album można znaleźć również w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu Bloodborne tom 3: Dama z latarnią. PLUSY: MINUSY:
Mocny klimat. Bohaterowie mogli być bardziej wyraziści.
Mieszanka horrorowych treści.  
Genialne rysunki.  

 

Bloodborne tom 3: Dama z latarnią.
9.5/10

Ocena:

Klimatyczna opowieść, która mocno wgniecie czytelnika w fotel.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x