TER tom 3: Oszust – recenzja komiksu.

TER tom 3: Oszust recenzja komiksu

TER tom 3: Oszust to niestety ostatni już album mocno intrygującego cyklu science fiction. Czy komiks należycie kończy napoczęte wątki i daje odbiorcy oczekiwaną satysfakcję z lektury? O tym można się przekonać, czytając poniższą recenzję.

Kim jestem? Pytanie to od samego początku zadaje sobie Mandor. Człowiek znikąd, pozbawiony całkowicie pamięci, który został okrzyknięty prorokiem. Uciekając ze zniszczonej planety z grupą towarzyszy, znalazł on schronienie na pokładzie kosmicznego statku Jupiter. Ta tajemnicza jednostka skrywa wiele swoich sekretów, jednym z nich może być pochodzenie głównego bohatera i cel jego egzystencji.

Dwa poprzednie tomy były dość intrygujące, ale nastawione raczej na spokojniejsze prowadzenie scenariusza. W TER tom 3 ulega to pewnej przemianie i historia jest o wiele bardziej dynamiczna. Przewracając kolejne strony komiksu, nie można być pewnym tego, co wydarzy się dalej. Koniec pierwszego cyklu serii sci-fi to jednak nie tylko akcja i bardziej bezpośrednia przemoc. Nie brakuje tu charakterystycznego dla tytułu suspensu, piętrzących się tajemnic i masy egzystencjalnych pytań.

Przemierzając wnętrze statku, wraz z bohaterami odkrywamy nieco więcej na temat Mandora i walczących ze sobą frakcji. Część z postaci znacząco ewoluuje, pokazując swoje naprawdę ciekawie oblicze. Pewnej przemianie ulegają również zachodzące pomiędzy nimi relacje, które z każdym kolejnym wydarzeniem są coraz silniejsze.

Czy treść ta daje satysfakcjonujące odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, zresztą tak samo, jak cały scenariusz autorstwa Rodolphe. Ostatnia odsłona z jednej strony wyjaśnia bowiem pewne tajemnice, z drugiej na jej miejsce szybko pojawiają się nowe sekrety. Dość otwarta struktura dzieła zachęca do sprawdzenia kolejnej części serii (kiedy ta się pojawi), dla niektórych nie będzie ona jednak należycie satysfakcjonująca.

Kolejny raz mocną stroną albumu jest jego oprawa wizualna. Rysunek Christophe’a Dubois jest dopracowany i doskonale uzupełniający scenariusz. Artysta balansuje tu na pograniczu realności, futuryzmu i artystycznego piękna, ze świetnie ukazanymi emocjami postaci.

TER tom 3: Oszust recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Taurus Media

TER tom 3 nie jest więc zakończeniem idealnym, ale i tak komiks potrafi zapewnić miłośnikowi sci-fi solidną rozrywkę. Teraz pozostaje tylko czekać na pojawienie się kontynuacji w postaci cyklu TERRA.


  • Scenarzysta: Rodolphe
  • Ilustrator: Christophe Dubois
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Taurus Media
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 16 maj 2023

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


TER tom 3: Oszust.
8/10

Ocena:

Ocena TER tom 3: Oszust. Zwieńczenie cyklu, któremu do ideału trochę brakuje, ale i tak powinno zachwycić fanów poprzednich tomów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x