Szumowina tom 3 – recenzja komiksu.

Szumowina tom 3 recenzja komiksu

Szumowina tom 3 to finałowa odsłona przygód mocno nietuzinkowego agenta, którego zadaniem jest ratowanie świata. Czy jego misja zakończy się sukcesem i czy zdoła on ponownie zapewnić czytelnikowi pokaźną dawkę dobrej rozrywki? O tym można się przekonać, poświęcając czas na przeczytanie recenzji.

Trzecia i ostatnia odsłona serii opiera się na podobnych schematach co wcześniejsze tomy. Rick Remender ponownie decyduje się tu na dalsze przesunięcie granicy scenariuszowego szaleństwa. Oznacza to nic innego jak dużą dawkę treści kierowanej do dorosłego czytelnika (nawet jeśli album nie ma oficjalnie oznaczania 18 +). Na całe szczęście dzięki niezłej mieszance humoru, mocnej akcji i odrobiny głębszej treści (w postaci nieoczywistych komentarzy społecznych) przedstawione tu szaleństwo i brutalność są zarówno angażujące, jak i pod pewnymi względami zachwycające.

Rememder w Szumowina tom 3 cały czas udanie manewruje pomiędzy różnymi stronami historii. Przedstawia on zarówno racje walczących na rzecz staromodnego świata (nawet jeśli robią to w sposób mało akceptowalny), jak i tych opowiadających się za innym obrazem rzeczywistości. Obie strony przedstawione są w sposób mocno niejednoznaczny i nie zawsze można uznać je za te „złe”. Gdzieś pośrodku tego jest oczywiście główny bohater serii, który ma na wszystko „wywalone”, kompletnie nic go nie obchodzi, nie opowiada się on za żadną ze stron, chce tylko ponownie dobrze się „zabawić”. Bohaterowie wypadają więc bardzo dobrze, przykuwając uwagę czytelnika.

Jedyne, do czego można się tu przyczepić to pospieszne tempo akcji. Wydarzenia przedstawiane są tu błyskawicznie, kilkukrotnie nie pozwalając odbiorcy na większą eksplorację poruszonych tematów. Malutką szczyptą dziegciu są również niektóre zwroty fabularne (jest ich jednak naprawdę mało), które mogą wydawać się mało logiczne, ale taki już urok tej serii.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną albumu, to nie ma sensu się o niej nadmiernie rozpisywać. Kolejny bowiem raz prezentuje się ona znakomicie, a kolorowa otoczka rysunków doskonale współgra ze scenariuszem.

Szumowina tom 3 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowa grafika: Non Stop Comics.

Szumowina tom 3 jest więc udanym zwieńczeniem serii sci-fi, która powinna spodobać się dojrzałym miłośnikom akcji i szalonego mocno jadącego po bandzie humoru. Zdecydowanie nie jest to za to pozycja dla czytelników o słabych nerwach, oczekujących od komiksu współczesnej poprawności.


  • Scenarzysta: Rick Remender
  • Ilustrator: Moreno Dinisio, Roland Boschi
  • Tłumacz: Paweł Bulski
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 128
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 8 wrzesień 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


Szumowina, tom 3: Goldenbrowneye.
8.5/10

Ocena:

Ocena Szumowina, tom 3: Goldenbrowneye.Solidne zwieńczenie ekscytującej historii dla dorosłego czytelnika, która w równym stopniu łączy satyrę, akcję, humor i porcję głębszych treści.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x