Świat Mitów: Jazon i złote runo – recenzja komiksu.

Świat Mitów: Jazon i złote runo recenzja komiksu

Kolekcja Świat Mitów powiększa się o kolejny album odkrywający przed czytelnikiem legendy starożytnej Grecji. Tym razem autorka Clotilde Bruneau zabiera nas na niebezpieczną wyprawę po złote runo, w której będziemy towarzyszyć herosowi Jazonowi.

Album Jazon i złote runo jak sam tytuł wskazuje, skupia się na przedstawieniu w komiksowej formie jednej z popularniejszych i najważniejszych opowieści mitologicznych.

Historia Jazona to klasyczna opowieść o przygodzie, odwadze i determinacji. Jazon, młody heros, wyrusza na niebezpieczną wyprawę, aby zdobyć legendarne Złote Runo – magiczną skórę złotego barana. W komiksie zostają wiernie przedstawione kluczowe momenty tego mitu, w tym zebranie załogi Argonautów, spotkanie z Medeą, córką króla Ajetesa, oraz liczne przeszkody i niebezpieczeństwa, które Jazon musi pokonać, aby osiągnąć swój cel.

Sam początek to zaś prezentacja jego młodości oraz wyjaśnienie powodów, dla których wyrusza on na tę niebezpieczną wyprawę. Wprowadzenie to jest dość krótkie, ale pozwala ono zaciekawić czytelnika i co najważniejsze dobrze ukazać, postać głównego bohatera. Na kolejnych stronach mamy już do czynienia z wartką akcją, której nie można odmówić odpowiedniej dozy widowiskowości. Sama narracja mitu prowadzona jest w sposób przystępny, co sprawia, że nawet osoby nieznające szczegółów mitologii greckiej mogą z łatwością śledzić rozwój wydarzeń. Oczywiście autorka musiała tu pójść na pewne fabularne ustępstwa i niektóre wątki mocno skrócić (lub całkowicie wyciąć), ale nie wpływa to mocno negatywnie na samo dzieło, które czyta się z niekłamaną przyjemnością.

Dużą zaletą albumu jest również jego oprawa graficzna. Rysunki są szczegółowe, a paleta kolorów bogata i dynamiczna, co doskonale oddaje atmosferę starożytności i fantazyjności. Sceny akcji są pełne dynamiki, a krajobrazy i architektura starożytnej Grecji przedstawione z wielką precyzją.

Świat Mitów: Jazon i złote runo to nie tylko atrakcyjna opowieść przygodowa. To również całkiem nieźle podana dawka przystępnej edukacyjnej treści. Ta zaprezentowana jest nie tylko w formie komiksowej, ale również całkiem obszernego dodatku pisanego, w którym lepiej poznamy szczegóły samej wyprawy i napotkanych podczas niej postaci.

Przykładowa plansza Świat Mitów: Jazon i złote runo - recenzja komiksu.
Przykładowa plansza: alejakomiksu.com

Jest to więc solidna pozycja, którą można polecić każdemu miłośnikowi przygody i mitologii, który chce oddać się chwili intensywnej „starożytnej” rozrywki.


Ocena komiksu Świat Mitów: Jazon i złote runo. PLUSY: MINUSY:
Wartka i przyjemna w odbiorze narracja. Niektóre pomniejsze/poboczne wątki zaprezentowano dość skrótowo.
Ładna oprawa graficzna.  
Ciekawie i przystępnie przedstawiony znany mit.
Świetny dodatek edukacyjny.

 

Świat Mitów: Jazon i złote runo.
8/10

Ocena:

Jak do tej pory jedna z lepszych (jeśli nie najlepsza) odsłona cyklu Świat Mitów, która zapewnia czytelnikowi odpowiednią dozę komiksowej rozrywki wymieszanej z warstwą edukacyjną.


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Komiks można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x