Cholerna sakura – recenzja komiksu.

Cholerna sakura recenzja komiksu

Wydawnictwo Non Stop Comics ma w swojej ofercie całkiem pokaźną półeczkę komiksów obyczajowych. Teraz do tego grona dołącza album Cholerna sakura. Tytuł będący słodko-gorzką opowieścią o miłości i odkrywaniu siebie w japońskiej otoczce.

Cholerna sakura to historia zapatrzonej w swojego smartfona influencerki Chloe oraz maniaka anime i gier wideo José. Oboje są ze sobą w wieloletnim związku, który przeżywa swoje wzloty i upadki. Teraz oboje lecą do Japonii na małe wakacje, które wiele zmienią w ich życiu. Już bowiem na samym ich początku zapada decyzja przerwy w związku i podążenia różnymi własnymi ścieżkami.

Początkowe rozstanie staje się dla autora komiksu (Giulio Macaione) punktem wyjścia do pokazania emocji i uczuć obu bohaterów z ich własnej perspektywy. Twórca ciekawie ukazuje, również jak radzą sobie oni z zaistniałym problemem z dala od domu i bez wsparcia ze strony przyjaciół czy rodziny. Sytuacja ta zmusza ich do zmierzenia się ze swoimi słabościami i odkrycia własnych przywar przeszkadzających w udanym związku. Macaione z subtelnością i humorem ukazuje ich przemianę, pokazując jak tytułowa „cholerna sakura„, symbol piękna i przemijania, staje się katalizatorem do potrzebnych zmian i osobistej ewolucji.

Emocje odgrywają w scenariuszu kluczową rolę. Ciekawie korelują one z ukazaniem przez twórcę Japonii z punktu widzenia dwóch różnych osób. Zapatrzonego w ten kraj maniaka, który zachwyca się wszystkim co tam widzi oraz bohaterki, której zainteresowanie tym krajem jest zerowe i beznamiętnie patrzy ona na wszystko wokół siebie (przynajmniej początkowo).

Jeśli to jeszcze dla kogoś mało treści to na 192 stronach można również znaleźć wątki o poszukiwaniu sensu życia, odkrywaniu własnych pasji i pokonywaniu schematów. One jednak raczej stanowią tu rodzaj małego dodatku, który w pewnych fragmentach mógłby być trochę bardziej rozwinięty.

Komiks Macaione to nie tylko przyjemny w odbiorze scenariusz, ale również przyciągająca uwagę strona wizualna. Delikatna kreska, dopracowane detale i piękna paleta barw tworzą spójny i urzekający świat. Rysownik mistrzowsko wykorzystuje kadrowanie i kompozycję, aby pokazać zarówno uroki Japonii, jak i emocje bohaterów.

Cholerna sakura komiks - Przykładowa plansza.
Przykładowa plansza: nonstopcomics.com

Cholerna sakura nie jest pozycją idealną, ale na pewno taką, która zapada w pamięć czytelnika. To przyjemna w odbiorze historia pełna humoru, wzruszeń i trafnych obserwacji na temat współczesnych relacji międzyludzkich.


Ocena komiksu Cholerna sakura. PLUSY: MINUSY:
Ciekawie pokazany kryzys związku i złożoność relacji dwójki ludzi. Fabuła momentami może być przewidywalna.
Dobrze wykreowani bohaterowie. Niektóre wątki poboczne są mocno skrótowe.
Ładna oprawa graficzna.  

 

Cholerna sakura.
7.5/10

Ocena:

Udany komiks, który warto polecić miłośnikom gatunku i tym, którzy szukają czegoś lekkiego humorystyczno-emocjonalnego do przeczytania. To historia, która skłania do refleksji, bawi i wzrusza, gdzie piękna oprawa graficzna dopełnia całości.


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Non Stop Comics. Po więcej dobrych komiksów zapraszam również na Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x