Świat Akwilonu: Krasnoludy tom 1 – recenzja komiksu.

 

Świat Akwilonu: Krasnoludy tom 1 recenzja

Na stronie dostępna jest już recenzja pierwszego tomu nowej fantazyjnej serii w ofercie wydawnictwa Egmont, która skupia uwagę czytelnika na rasie Elfów. Teraz przyszła pora bliżej przyjrzeć się albumowi Świat Akwilonu: Krasnoludy tom 1 i sprawdzić, czy brodaci górnicy/wojownicy potrafią być równie urzekający.

Bohaterem albumu jest Redwin, jeden z najznamienitszych krasnoludzkich wojowników, którego czeka ostatnia walka. To nie na niej skupia się jednak historia, a na jego przeszłości. Scenariusz cofa się trzydzieści lat i pokazuje młodość bohatera. Młokosa, który od zawsze marzył, aby zostać szanowanym Mistrzem Run, którego lękają się wrogowie. Planom tym kategorycznie sprzeciwiał się jednak jego ojciec, chcąc aby syn był zwykłym kowalem. Redwin nie ma zamiaru porzucać swoich planów, oznacza to opuszczenie rodzinnego domu i wyruszenie w nieznane.

Pierwszy tom losów Elfów charakteryzował się pewną prostotą, ale potrafił zapewnić odbiorcy masę dobrej rozrywki. Podobnie jest w przypadku albumu Świat Akwilonu: Krasnoludy tom 1. Scenarzysta Nicolas Jarry nie ma zamiaru wymyślać gatunku na nowo ani rewolucjonizować samej rasy. Sięga więc on po sprawdzone schematy, wrzucając je w ciekawie wykreowany świat, w konsekwencji czego otrzymujemy naprawdę przyjemny w odbiorze komiks fantasy.

Scenariusz jest dość „klasyczny”, emanując w odpowiednich momentach należytymi emocjami, mrokiem i akcją. Każda kolejna strona to sporo krasnoludzkiego testosteronu, któremu trudno jest się oprzeć, dzięki czemu całość pochłania się błyskawicznie. Twórca nie zapomina jednocześnie na tyle płynnie prowadzić opowieści, aby czytelnik mógł w pełni zrozumieć wybory bohatera i konsekwencje, z jakimi musiał się on później mierzyć. Skupiając uwagę tylko na jednym wątku, autor ma tu również więcej okazji do należytego zaprezentowania złożonego charakteru krasnoluda.

Obok dobrego scenariusza mamy tu również do czynienia z naprawdę świetną oprawą graficzną. Pierre-Denis Goux dba o każdy drobny szczegół swoich prac. Zachwycać się można bogatymi krajobrazami, dynamiką dość brutalnych walk czy umiejętną wizualizacją emocji postaci. Do tego dochodzi jeszcze świetnie dobrana paleta barw, znacząco wpływająca na klimat dzieła.

Świat Akwilonu: Krasnoludy tom 1 recenzja - przykładowa grafika
Przykładowa grafika: Egmont Polska.

Świat Akwilonu: Krasnoludy tom 1 jest więc naprawdę wyśmienitą pozycją, po którą powinien sięgnąć każdy fan fantasy. Jeśli kolejne tomy całego cyklu będą równie dobre, to szykuje się naprawdę wspaniała seria.


  • Scenarzysta: Nicolas Jarry
  • Ilustrator: Pierre-Denis Goux
  • Tłumacz: Maria Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 60
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 31 maj 2023

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Świat Akwilonu. Krasnoludy. Redwin z Bractwa Kuźni. Tom 1.
8.5/10

Ocena:

Ocena: Świat Akwilonu. Krasnoludy. Redwin z Bractwa Kuźni. Tom 1.Solidna dawka fantasy ociekająca krasnoludzkim testosteronem, sprawiającym, że od albumu trudno jest się oderwać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x