Plot Holes – recenzja komiksu.

Plot Holes  recenzja komiksu

Plot Holes to niezależny projekt komiksowy Seana Murphy’ego, powstały w 2020 roku dzięki crowdfundingowi. Pozycja dosyć szybko zyskała uznanie zachodnich czytelników (szczególnie tych lubujących się w nietuzinkowych historiach). Teraz za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics, pojawia się okazja sprawdzenia tego dzieła przez rodzimego fana komiksów i osądzenia czy jest on naprawdę tak dobry, jak go opisują.

Każdy miłośnik kultury pisanej doskonale wie, że autorzy poszczególnych dzieł mają niekiedy trudności z odpowiednim prowadzeniem wymyślonych przez siebie wątków. Może to niestety prowadzić do literackiej katastrofy i porzucenia danego tytułu przez czytelnika. Na całe szczęście istnieją pewni bohaterowie, którzy zapobiegają takim wydarzeniom. Herosi (będący postaciami z różnych gatunków literackich) działają w ramach elitarnej grupy Plot Holes. Pod czujnym okiem wymagającej Redaktorki naprawiają oni pogubione i źle prowadzone wątki, tym samym dbając o wysoką jakość ratowanego tytułu.

Plot Holes (Dziury fabularne) to dość osobliwe, ale również bardzo intrygujące dzieło, o czym świadczy, chociażby sam krótki zarys scenariusza. W dużym uproszczeniu tytuł można określić mianem komiksowej Incepcji, gdzie pozornie proste wydarzenia mogą skrywać znaczną głębię.

Pierwszy plan historii w całości poświęcony jest przyjemnej w odbiorze wartkiej akcji. Wraz z grupką mocno nietuzinkowych bohaterów przemierzamy różne literackie światy (naprawdę ogromne zróżnicowanie gatunków) i obserwujemy, jak ratują je od popadnięcia w literacki marazm. Scenom akcji nie brakuje solidnej widowiskowości, która dodatkowo odpowiednio doprawiona jest dawką dramatyzmu i pasującego wyrazistego humoru.

Wierzchnia warstwa komiksu skrywa próbę ukazania przez autora bardzo trudnego i czasem bolesnego procesu twórczego, gdzie wystarczy jeden mały błąd, aby wszystko zaczęło się sypać. Twórca porusza tu również „problem” relacji wydawca-autor, gdzie każdy z nich często ma zupełnie inną wizję dzieła i bardzo trudno jest dojść do porozumienia zadowalającego obie strony.

Intensywność i niezwykłość historii niesie jednak ze sobą również pewne zauważalne problemy. Scenariusz został zamknięty tu na zaledwie około 140 stronach. Siłą rzeczy oznacza to uproszczenie niektórych treści i podawanie ich w formie skrótowej. Niektóre momenty wręcz proszą się tu o mocniejsze rozwinięcie intrygi. Nie wspominając już o tym, że sami bohaterowie nie mają w pełni okazji zaprezentowania swoich niesamowitych osobowości. Tak naprawdę, jeśli Sean Murphy chciałby należycie zaakcentować wszystkie swoje pomysły z dobrym rozwinięciem bohaterów, to opowieść musiałaby zostać rozłożona na kilka ponad 100 stronnicowych albumów.

Niedociągnięcia czy drobne wady tytułu na pewno nie dotyczą jego oprawy rysunkowej. Prace Murphy’ego wyglądają świetnie, stając się idealnym dopełnieniem historii. Całość utrzymana jest w dość kolorowej lekko kreskówkowej formie. Wpływ na formę rysunków mają jednak różnorodne światy, w których znaleźli się bohaterowie, baczne oko czytelnika ma więc tu okazję wyłapywać wiele komiksowych smaczków.

Plot Holes recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Non Stop Comics

Plot Holes jest więc kolejną solidną pozycją w dorobku Seana Murphy’ego, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Jest to jeden z tych albumów, któremu do idealności trochę brakuje, ale i tak zapewnia on solidną rozrywkę.


  • Scenarzysta: Sean Murphy
  • Ilustrator: Sean Murphy
  • Tłumacz: Maciej Muszalski
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 156
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 25 maj 2023

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Plot Holes.
8/10

Ocena:

Komiksowa incepcja zabierająca czytelnika w podróż po wielu różnych gatunkach i zapewniająca mu solidną dawkę rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x