Świat Akwilonu: Elfy tom 1 – recenzja komiksu.

Świat Akwilonu: Elfy tom 1 recenzja komiksu

Świat Akwilonu: Elfy tom 1 to początek serii, będącej jednym z największych komiksowych uniwersów fantasy. Na chwilę obecną cała seria zamyka się w pięćdziesięciu tomach podzielonych na cykle (dedykowane konkretnym rasom). Uniwersum na tyle mocno przyciągnęło uwagę francuskojęzycznych miłośników fantastyki, że pojawiające się kolejne odsłony momentalnie stawały się bestsellerami. Czy tytuł podobny spektakularny sukces osiągnie również na naszym rynku?

Historia podąża tu za elfką Lanawyne oraz jej ludzkim przyjacielem Turinem. Oboje prowadzą śledztwo, mające wyjaśnić jak doszło do rzezi elfów na pewnej odizolowanej wysepce i kto dokonał tego makabrycznego czynu. Dość szybko odkrywają oni, że wydarzenie to jest dopiero początkiem większej tragedii. Związane jest to z szeroko zakrojonym spiskiem, którego celem jest pogrążenie spokojnego świata w odmętach mroku i śmierci. Uwagę czytelnika przykuwa tu również inny wątek, poszukiwania mitycznego Niebieskiego Kryształa Elfów.

Opowieść którą śledzimy przewracając kolejne strony komiksu, to przykład dosyć klasycznego przygodowego fantasy. Jean-Luc Istin dobrze balansuje tu pomiędzy fantazyjną widowiskowością, dość rozbudowanym światem (bogaty lore), ciekawymi bohaterami, odrobiną humoru i solidną dawką mroku. Ponadto wymienione dwa główne wątki są dobrze i płynnie prowadzone, nie pozostawiając czytelnika bez konkretnych odpowiedzi na nurtujące go pytania (historia ma charakter dość zamknięty).

Całościowo scenariusz pierwszego tomu można więc określić solidnym fantasy, które powinno więcej niż zadowolić fana gatunku. Nie jest to jednak dzieło idealne, więc znajdzie się coś, na co można ponarzekać. Na przykład dość szybko zostajemy tu wrzuceni w wir akcji, bez dokładniejszego przedstawienia bohaterów. Brakowało mi tu wyjaśnienia, jak przedstawiciele dwóch różnych ras (niespecjalnie za sobą przepadających) stali się przyjaciółmi. Nie ma to jednak znaczenia dla głównej historii i być może innych czytelników nie będzie to w ogóle interesować.

Powodów do marudzenia/narzekania nie ma, jeśli chodzi o rysunki. Prace Kyko Duarte wyglądają fenomenalnie. Artysta doskonale czuje się zarówno w projektowaniu wyrazistych postaci, ukazywaniu fantazyjnego klimatu (włącznie z jego mrokiem), szczegółowym pokazywaniu świata (bogate tła i krajobrazy), jak i prezentacji mocniejszej akcji.

Świat Akwilonu: Elfy tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Świat Akwilonu: Elfy tom 1 to pozycja, na którą naprawdę powinien zwrócić uwagę każdy miłośnik gatunku. Cała seria ponadto zaczyna się na tyle dobrze i intrygująco, że naprawdę może ona na naszym rynku odnieść spory sukces.


 • Scenarzysta: Jean-Luc Istin
 • Ilustrator: Kyko Duarte
 • Tłumacz: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Format: 215×290 mm
 • Liczba stron: 56
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Data wydania: 31 maj 2023

Komiks do znalezienia na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Świat Akwilonu. Elfy. Kryształ Niebieskich Elfów. Tom 1.
8/10

Ocena:

Ocena Świat Akwilonu. Elfy. Kryształ Niebieskich Elfów. Tom 1.

Magia, potwory, elfy, krasnoludy, spiski, intrygi, mrok – wszystkie elementy klasycznego fantasy, które sprawiają, że tytułem warto się zainteresować.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x