Saint-Elme tom 3 – recenzja komiksu.

Saint-Elme tom 3 recenzja

Witajcie ponownie w naszej bajce. Jest mroczna, brutalna, dziwna i pokręcona. Tak śmiało mogliby przywitać się z czytelnikami twórcy komiksu Saint-Elme, który właśnie doczekał się na naszym rodzimym rynku wydawniczym trzeciego tomu. Historia nadal jest bowiem tajemnicza, zaskakująca i niejednoznaczna. Ponadto dzieją się tu rzeczy, które niektórym filozofom z pewnością się nie śniły.

W poprzednim tomie główny bohater komiksu, detektyw Franck Sangaré został ostro sponiewierany przez zbirów, pracujących dla rodziny Saxów. Przede wszystkim przez nieźle stukniętego Derwisza, który postanowił przypiec śledczego na żywca. Detektyw zaginął, więc jego asystentka postanowiła go znaleźć. Wątek ten stanowi ważną część albumu Saint-Elme tom 3, w którym mamy również okazję zobaczyć jak w całej tej sytuacji radzi sobie sam bohater, który do osób czekających bezczynnie na ratunek z pewnością się nie zalicza.

Czym ponadto postanowili nas uraczyć Serge Lehman i Frederik Peeters? Wprowadzili bardzo interesującą i tajemniczą postać Philippa, brata Francka, który pracuje w tym samym biznesie co on, lecz zdaje się jego przeciwieństwem. Szalenie inteligentny, szybko podejmujący decyzje i czytający w ludziach jak w otwartych księgach. To zdecydowanie jeden z najjaśniejszych elementów tej części komiksu. W parze z magnetycznym charakterem idzie niezwykły wygląd. Przede wszystkim chodzi mi o wypełnione czernią spojrzenie, za którego sprawą nie jesteśmy w stanie odczytać jego intencji. Jeśli to jeszcze komuś mało to nie brakuje tu naprawdę niespodziewanych zwrotów akcji oraz dawki wyrazistej brutalności. Przewracając kolejne strony, nigdy nie mamy więc pewności co wydarzy się dalej, a to znacząco angażuje czytelnika.

Saint-Elme tom 3 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Nagle Comics.

Po raz kolejny komiks można również śmiało określić mianem wizualnego majstersztyku. Gra kolorów jest tutaj po prostu hipnotyzująca. Ich dobór do konkretnych sytuacji i wydarzeń zawsze wydaje się z jednej strony nieoczywisty, a z drugiej zawsze trafiony. Twórcom także pod względem artystycznym udaje się utrzymać atmosferę tajemniczości. Szczególną uwagę przykuwają detale, gdy coś dzieje się gdzieś w tle. Podobnie jest ze spojrzeniami i wyrazami twarzy, mówiącymi więcej niż tysiąc słów.

Co tu jeszcze może się wydarzyć? Takie pytanie wciąż zadaję sobie po przeczytaniu Saint-Elme tom 3. Na początku mogło wydawać się, że historia zmierza w jakimś jasno wytyczonym kierunku. Teraz nie można przewidzieć już niczego. Właśnie za to kocham ten komiks i wyczekuję z niecierpliwością co stanie się w jego kolejnych rozdziałach. Na tym etapie po prostu nie sposób się od niego oderwać.


  • Scenarzysta: Serge Lehman
  • Ilustrator: Frederik Peeters
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 214×280 mm
  • Liczba stron: 80
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 24 styczeń 2024

Komiks do znalezienia w sklepie wydawnictwa Nagle Comics. Więcej dobrych komiksów znajdziecie również na Komiksiarnia Katowice.


Saint-Elme tom 3.
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Saint-Elme tom 3.Tajemniczy klimat, zaskakujące zwroty akcji, niezłe ilustracje. Saint-Elme ponownie ma do zaoferowania miłośnikom komiksów dużą dawkę dobrej rozrywki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x