Toaletowe nawiedzenia – recenzja mangi Hanako Duch ze Szkolnej Toalety #1

Hanako Duch ze Szkolnej Toalety #1 - recenzja mangi

Wydawnictwo Studio JG dość regularnie powiększa swoją ofertę o kolejne ciekawie prezentujące się tytuły. Jednym z nich jest manga Hanako Duch ze Szkolnej Toalety #1, która zalicza się do grona shounenów. Tytuł wypłynął na szeroko wody popularności głównie dzięki świetnie przygotowanemu anime. Warto więc sprawdzić, czy komiksowy pierwowzór jest równie przyjemny, jak telewizyjna adaptacja.

Akcja pierwszego tomiku serii dzieje się w Akademii Kamome, która wydaje się być zupełnie normalną placówką edukacyjną. W jej murach jednak od bardzo dawna krążą opowieści o Siedmiu Szkolnych Tajemnicach. Ostatnia z nich dotyczy ducha Hanako, który nawiedza trzecią kabinę damskiej toalety na trzecim piętrze najstarszego budynku. Legenda głosi, że za odpowiednią cenę zjawa jest w stanie spełnić każde życzenie. Postanawia to sprawdzić Nene Yashiro nastolatka, która chce zrealizować jedno swoje największe marzenie. Yashiro udaje się przywołać zjawę, ale mocno zaskakuje ją fakt, że ma do czynienia z duchem chłopaka. Jakby tego było mało, to realizacja jej życzenia nie idzie tak jak ona sobie to wyobrażała, a konsekwencje paranormalnych kontaktów będą dla niej dość niebezpieczne.

Rysunek 1

Pierwszy tomik serii jest wstępniakiem, w którym czytelnik ma okazję lepiej zapoznać się z realami wykreowanego świata oraz bohaterami, których przygody będą wypełniać kolejne rozdziały. „Toaletowa” historia z mocami nadprzyrodzonymi na pierwszym planie, już od samego początku stara się również pokazać swoją dużą różnorodność gatunkową. Mamy tutaj bowiem do czynienia z mieszanką elementów horroru, komedii romantycznej, szkolnego dramatu i widowiskowej akcji. Mangaka z powodzeniem stworzył więc dzieło, które ma szansę zainteresować dość szerokie grono odbiorców.

W pierwszej części najmocniejszy akcent kładzie on na tajemniczość fabuły, którą uzupełniają sceny komediowe. Dobrze prezentuje on również niezwykły duet głównych bohaterów, których relacje będą nieustannie ewoluować, przynosząc czytelnikowi zarówno sceny podnoszące adrenalinę, jak i wywołujące uśmiech na twarzy. Całość czyta się naprawdę bardzo przyjemne, nie można jednak oczekiwać od mangi czegoś „nadzwyczajnego”.

Rysunek 2

Jeśli chodzi o styl artystyczny mangi, to jest on prosty, chwilami przerażający i surrealistyczny. Artysta potrafi wydobyć z kolejnych kadrów fascynujące piękno, nawet jeśli kreśli on dość proste w swojej strukturze rysunki. Zdecydowanie najlepiej prezentują się tutaj projekty postaci, które są niebywale urokliwe. Trio głównych bohaterów zaprezentowane jest naprawdę mocno fascynująco, a rysunki jeszcze bardziej podkreślają ich różnorodność i mocne oddziaływanie na fabułę. Przyczepić można się tutaj jedynie do niektórych bardziej dynamicznych scen akcji, gdzie specyficzny styl artysty sprawia, iż nie zawsze wszystko jest dobrze czytelne.

Przykładowa plansza

Hanako Duch ze Szkolnej Toalety #1 jest więc całkiem dobrym shounenem, który ma zapewnić czytelnikowi chwilę niezobowiązującego relaksu. To czy seria wybije się ponad dość mocną konkurencję, okaże się dopiero po lekturze kolejnych tomów, po które warto sięgnąć. Tym bardziej że część pierwsza kończy się dość mocnym cliffhangerem, który powinien zachęcić do kupna następnej odsłony.


Zarówno ten tytuł, jak i inne mangi można nabyć w sklepie Komiksiarnia.pl

Komiksiarnia Katowice

 • 7/10
  Fabuła - 7/10
 • 8/10
  Bohaterowie - 8/10
 • 8/10
  Oprawa graficzna - 8/10
 • 7/10
  Wydanie - 7/10
7.5/10

Krótko:

Godny uwagi shounen z elementami horroru, komedii i romansu.

3 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x