Bohater z problemami – recenzja mangi 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #2

20th Century Boys Chłopaki z dwudziestego wieku #2 - recenzja mangi

Opowieść o dorosłości, niespełnionych marzeniach z dzieciństwa, zabłąkanych nadziejach, pragnieniu przygody i wolności oraz konieczności ratowania ludzkości przed nieuchronną zagładą. Czyli manga 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #2, w której mieszają się elementy dramatu, komedii, mrocznego thrillera i widowiskowej sensacji.

Pierwszy tom dzieła Urasawy stał się doskonałym wstępem do złożonej historii. Autor w nietuzinkowy sposób skontrastował tam dziecięce fantazje i marzenia z szarą rzeczywistością dorosłości. Nikt z tytułowych chłopaków nie tak wyobrażał sobie swoją przyszłość. Na pewno Kenji nie myślał, że będzie prowadził mały sklep spożywczy i opiekował się córką swojej siostry. Nie sądził on również, że jego wizja świata niszczonego przez tajemniczą organizację terrorystyczną, nagle zacznie się realizować. Wszystko to za sprawą tajemniczego „Przyjaciela”, który postanowił urzeczywistnić dziecięce fantazje. W tomie drugim całkowicie opada kurtyna niedopowiedzeń i czytelnik ma okazję obserwować kolejne wydarzenia, które sukcesywnie prowadzą w stronę zagłady świata. Biologiczny atak na San Francisco i Londyn to zaledwie początek szaleństwa. Jedyną nadzieją na ratunek jest Kenji, który nie tylko musi sobie przypomnieć stworzony przez siebie „plan”, ale również stanąć na wysokości zadania i stać się prawdziwym „bohaterem”.

20th Century Boys Chłopaki z dwudziestego wieku #2 - rysunek 1

Na kolejnych stronach mangi autor odkrywa przed czytelnikiem sporo tajemnic z pierwszej części. Ciągle jednak pozostawia on wiele sekretów, które będą napędzać fabułę serii. Najważniejszą z nich jest tożsamość „Przyjaciela”, nad którą będzie się zastanawiał zarówno Kenji, jak i odbiorca komiksu. Urasawa w mistrzowski sposób bawi się tutaj również tempem przedstawionej akcji. Początkowo większość miejsca poświęca on na ukazanie przyziemnych szczegółów życia bohatera, aby wraz z kolejnymi stronami serwować coraz to dynamiczniejszą opowieść. Prowadzi on również scenariusz na kilku płaszczyznach czasowych. Powraca on do dzieciństwa przedstawionych bohaterów, mocno wiążąc je ze śmiercionośnym kultem „Przyjaciela”. Nigdy jednak jego narracja nie odbiega zbytnio od teraźniejszego życia Kenjiego, a pokazane retrospekcje służą do stopniowego odsłaniania pewnych fabularnych tajemnic.

Wszystko to sprawia, że mamy tutaj do czynienia z wciągającym i doskonale przemyślanym widowiskowym thrillerem, który zachwyca pod każdym względem. Są masowe zabójstwa, spiski, intrygi na szczytach władz, zamachy bombowe, widowiskowe sceny walk i masa ludzkich dramatów. Do tego dochodzi ukazanie Kenjego, który stopniowo zaczyna przejmować kontrolę nad własnym życiem i coraz lepiej motywuje się do działania. To właśnie jego wewnętrzna przemiana jak do tej pory napędza sporą część historii.

20th Century Boys Chłopaki z dwudziestego wieku #2 - rysunek 2

Rewelacyjność tytułu przejawia się również w jego oprawie graficznej. Urasawa słynie z tego, że z pozornie prostego stylu potrafi on wydobyć ogromną głębię i niesamowite piękno. Widać to doskonale po kolejnych stronach mangi, które epatują różnorakimi emocjami, wielką dynamiką scen i kiedy sytuacja tego wymaga lekką dawką przyjemnego humoru.

20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #2 można więc podsumować jednym, ale jakże doskonale pasującym do tytułu określeniem – „perfekcjonizm”. Nic więcej w tej kwestii nie trzeba dodawać. Polecam!

20th Century Boys Chłopaki z dwudziestego wieku #2 - rysunek 3


Dziękujemy wydawnictwu Hanami za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Rozrywka przez naprawdę duże „R”.
10/10

Ocena:

Mangowa perfekcja (zarówno scenariuszowa, jak i graficzna), która wywołuje na twarzy czytelnika szeroki uśmiech zadowolenia. Tytuł, który porywa czytelnika w swój świetnie wykreowany świat i zapewnia mu masę niezapomnianych wrażeń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x