Na mroźnej Islandii – recenzja mangi Szlakiem chmur na północny zachód #1

Szlakiem chmur na północny zachód #1 - recenzja mangi

Szlakiem chmur na północny zachód #1 to kolejny mocno intrygujący tytuł, który znalazł niedawno w ofercie wydawnictwa Studio JG. Manga ma ogromną szansę mocno namieszać na rynku i stać się jedną z tych pozycji, które zostaną zapamiętane na długie lata.

Enigmatyczny początek

Autorka komiksu przenosi czytelnika do dość nietypowego jak na mangę rejony świata – Islandii. To właśnie tam zaczyna się cała akcja, która początkowo jest dość enigmatyczna. Na pierwszych stronach tytułu mamy okazję obserwować przepiękne pustkowia malowniczej i mroźnej wyspy. To właśnie w takiej scenerii znalazł się kierowca pewnego samochodu, który zaliczył „mały” wypadek. Nieprzewidziane zdarzenie drogowe przerwało jego ważne „zadanie”. Minie kilka stron, zanim otrzymamy informację, że owym pechowcem jest Kei, nastoletni Japończyk, który przeprowadził się na Islandię do swojego dziadka i dorabia on jako „detektyw” specjalizujący się w odnajdywaniu przeróżnych rzeczy. Wielce pomocna w tego rodzaju „pracy” okazuje się jego ponadprzeciętna i ponadnaturalna zdolność rozumienia rzeczy martwych. Dzięki możliwości słyszenia wspomnień maszyn/przedmiotów jest on, wstanie wykonać naprawdę wiele powierzonych mu zadań. Pierwsza połowa mangi skupia się głównie właśnie na takich czynnościach, które nie zawsze są mocno ekscytujące. Później robi się jednak o wiele bardziej tajemniczo i ciekawie. Ma to związek z jego młodszym bratem, który pozostał w Japonii i nagle przestał się z nim kontaktować (tak samo, jak pozostała część rodziny). Kei musi rozwiązać tę zagadkę, która z każdą kolejną chwilą i nowo odkrytymi faktami, staje się mroczniejsza, bardziej tajemnicza i zwiastująca poważne problemy.

Rysunek 1

Powolnie rozwijająca się narracja

Mamy tutaj do czynienia, z którego tytułem pierwsza część jest swoistym połączeniem sensacji i okruchów życia. Nie zachodzi tutaj jednak do mocniejszego wymieszania owych gatunków. Początek mangi to bardzo powolna narracja, która swoim stylem przypomina wiele innych „okruchów życia”. Stopniowo poznajemy głównego bohatera, kolejne zadania. Na drugim planie mamy okazję obserwować jego dziadka, który pomimo swojego wieku nadal mocno zainteresowany jest młodymi pięknymi kobietami, jego młodą ukochaną oraz jej nastoletnią siostrzenicę, której serce jest równe mroźne jak okoliczne tereny. Do tego dochodzi pewna dawka humoru (czasem z podtekstem), rodzinne perturbacje i gdzieś daleko w tle być może rodzący się „romans”. W drugiej części manga przeradza się w rasową sensację, gdzie akcja jest mocno wartka i zaskakująca. Kolejne pojawiające się wątki, które potęgują wielką tajemnicę, dużo bardziej wyrazisty klimat i nowi intrygujący bohaterowie. Po przekroczeniu pewnej bariery tytuł staje się naprawdę mocno ciekawy i potrafi utrzymać odbiorcę w napięciu, zaskakując go nowymi wydarzeniami.

Rysunek 2

Rysunki

Niewątpliwie mocną stroną tytułu jest jego oprawa graficzna, która powinna zadowolić spore grono potencjalnych odbiorców. Autorka osobiście odwiedziła miejsca akcji swojego dzieła, dzięki czemu udało się jej oddać urokliwość tego miejsca z dbałością o wiele drobnych detali. Całkiem dobrze prezentują się również projekty postaci, chociaż w ich przypadku będzie to już kwestia indywidualnego gustu każdego czytelnika.

Przykładowa plansza

Szlakiem chmur na północny zachód #1 to naprawdę dość intrygujący początek nowej serii, która ma bardzo dużą szansę na zabłyśnięcie na rodzimym rynku. Czy tak się stanie? Sprawa jest mocno otwarta i wszystko będzie zależne od tego, w jaką stronę autorkę pójdzie w dalszych tomach. Tytuł może skręcić w stronę bardziej klasycznej „sensacji” lub pozostać w mariażu dwóch różnych gatunków. Wszystko zależy od autorki i jej pomysły na rozwój mangi. Na podstawie pierwszego tomu nie pozostaje jednak nic innego jak tylko polecać go każdemu miłośnikowi dobrej mangi.


Zarówno ten tytuł, jak i inne mangi można nabyć w sklepie Komiksiarnia.pl

  • 7/10
    Fabuła - 7/10
  • 8/10
    Rysunki - 8/10
  • 8/10
    Wydanie - 8/10
7.7/10
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x