Recenzja książki – Upadek smoka: Tajemna historia Dungeons and Dragons.

Upadek smoka: Tajemna historia Dungeons and Dragons recenzja książki

Historii wielkiego sukcesu jest mnóstwo. Czyż nie są fascynujące opowieści o tym, jak grupa utalentowanych młodych ludzi poświęca się swojej pasji, pracuje za darmo ze swojego garażu, aż w końcu przekuwa to w olbrzymie pieniądze? Zdecydowanie działa to na wyobraźnię człowieka. Wystarczy tylko żeby owie życiowe historie ktoś przełożył na popkulturową formę, która ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Tak właśnie jest w przypadku dzieła Bena Riggsa i jego książki Upadek smoka: Tajemna historia Dungeons and Dragons, skupiająca się na firmie TSR (wiele mówiącej miłośnikom fantastyki).

Najnowsza książka wydawnictwa Zysk i S-ka to propozycja, którą naprawdę powinni zainteresować się fani fantasy. Nie jest to jednak powieść o magicznych krainach, czy walce dobra ze złem. Jest to historia o tym, jak jeden z największych fenomenów popkultury ubiegłego wieku wszedł na szczyt, by potem spektakularnie z niego spaść. To historia ludzi, którzy przyciągnęli do wspomnianego gatunku spojrzenia milionów osób na całym świecie.

Po lekturze tej książki już na zawsze zapamiętacie skrót TSR. Tactical Studies Rules to bowiem twórcy zupełnie nowej i oryginalnej rozrywki, jaką są gry role-playing. Ich ukochane dziecko Dungeons & Dragons zrewolucjonizowało rynek gier (i nie tylko), przenosząc całe rzesze fanów (zarówno młodszych, jak i starszych) do niezwykłego świata pełnego magii, przygód i tajemnic. Tam mogli oni poczuć się częścią fantastycznego uniwersum i przeżywać niezwykłe przygody w gronie rodziny i przyjaciół. Nie jest to jednak tylko piękna historia utalentowanych pasjonatów, ale także przestroga przed tym, że od kiedy tylko istnieje pieniądz, w ślad za nim podąża chciwość, a ta nierzadko wiąże się też z ludzką głupotą.

Upadek smoka: Tajemna historia Dungeons and Dragons zabiera nas za kulisy procesu powstawania niezwykłych gier. Przedstawia nam sylwetki najważniejszych osób stojących za tym tytułem, od ilustratorów, przez pisarzy, aż po biznesmenów. Przeczytacie o kwestiach kreatywnych i finansowych. Autor postarał się dotrzeć do wszystkich najważniejszych postaci, które przyczyniły się do sukcesu przedsiębiorstwa, a także do tych, które zdaniem wielu doprowadziły do jego upadku. Mamy tutaj bowiem również obraz tego, jak firma TSR z dominatora rynku gier role-playing znalazła się na krawędzi bankructwa.

Nie jest to jednak po prostu kolejna biograficzna książka o wielkiej firmie. Pan Ben Riggs nie kryje, że Dungeons & Dragons od czasów dzieciństwa było bliskie jego sercu. Dlatego historię firmy TSR pisze po części jako fan, a po części jako rzetelny dziennikarz. Jednocześnie, znajduje odpowiednią równowagę między tymi dwoma podejściami. Podchodzi do tematu z wielkim zapałem, a dzięki temu czytelnik łatwiej przyswaja sobie najdrobniejsze szczegóły, które doprowadziły do upadku wspomnianego przedsiębiorstwa.

Upadek smoka: Tajemna historia Dungeons and Dragons to świetna historia, która zaciekawi nie tylko fanów tej wielomilionowej franczyzy. To napisana w sposób zwięzły, przejrzysty, z humorem i dystansem książka o ludziach, którzy niestety nie postrzegali marki Dungeons & Dragons w ten sam sposób. Nie potrafili przyznać się do błędu i wyjrzeć poza czubek własnego nosa. To także przestroga dla wszystkich rozwijających się firm. Jeśli nie będziecie grali do jednej bramki, to w końcu ktoś strzeli samobója.


  • Autor: Ben Riggs 
  • Tłumacz: Adrian Napieralski 
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
  • Format: 140×205 mm 
  • Liczba stron: 420 
  • Oprawa: twarda

Książka do znalezienia na Ceneo.pl. Inne interesujące książki można znaleźć również w ofercie Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Upadek smoka. Tajemna historia Dungeons & Dragons.
7.5/10

Ocena:

Wciągające losy firmy TSR, która zrewolucjonizowała gatunek role-playing. Opisane w książce fakty i ciekawostki nie pozwolą wam się od niej oderwać aż do końca lektury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x