Recenzja książki – Sztejer. Początek.

Sztejer. Początek recenzja książki

Oferta wydawnictwa WarBook to nie tylko powieści militarne. Pośród dostępnych tytułów coś dla siebie znajdą również miłośnicy wartkiej fantazyjno-historycznej przygody. To właśnie do takich osób skierowana jest książka Sztejer. Początek.

Na samym wstępie recenzji należy poruszyć pewną istotną kwestię dotyczących tej publikacji. Jest to piąta wydana książka z cyklu przygód Vincenta Sztejera. Jak sam tytuł jednak wskazuje, należy się jej palma pierwszeństwa w chronologii czytania serii. Najprościej rzecz ujmując, Robert Foryś postanowił zaprezentować wczesne losy swojego bohatera i zainteresować nim czytelników, którzy do tej pory nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z awanturniczymi losami przebojowego najemnika.

Fabuła książki podzielona jest na dwie dosyć luźno powiązane ze sobą historie. Pierwsza z nich (Miłość aż po grób) ukazuje losy Sztejera jako najemnika w armii Hasana Paszy. Mały zwiadowczy oddział, którego jest członkiem, otrzymuje zadanie wyjaśnienia zniknięcia żołnierzy, którzy zostali wysłani na tereny Wołoszczyzny. Pozornie prosta misja szybko się komplikuje, a zadziornemu najemnikowi przyjdzie stawić czoła nienaturalnemu zagrożeniu. W drugim rozdziale (Czarny ptak) bohater (wraz z ciekawymi towarzyszami) korzysta z uroków słońca Italii, jednocześnie będąc częścią planu porwania córki przedstawiciela bogatego i wpływowego rodu.

Seria przygód Sztejera od samego początku stawiała przede wszystkim na widowiskowość. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanego tytułu, który idealnie wpasowuje się w trend awanturniczo-przygodowej literatury. Obie historie w swoich założeniach są bardzo proste, nie można im jednak odmówić naprawdę solidnej dawki rozrywki. Jeśli tylko czytelnik nie oczekuje nadmiernej „głębi” fabularnej i mocno złożonych bohaterów, to całość pochłonie on w iście błyskawicznym tempie.

Do wielkich zalet pozycji na pewno należy więc zaliczyć dobrze poprowadzoną wartką narrację, która nie pozwala nawet na ułamek sekundy nudy. Docenić należy również umiejętność autora do prezentowania intrygującego barwnego świata, w którym brutalność miesza się z humorem (czasem czarnym, kiedy indziej rubasznym). Dodatkiem do tego wszystkiego są ciekawe i angażujące odbiorcę postacie (nie tylko Sztejer).

Obok wymienionych plusów należy również wymienić wady tytułu (zasadniczo to jedną wadę). Na pewno nie jest to pozycja dla miłośników literatury poprawnej politycznie/społecznie. Świecie wykreowanym przez Roberta Forysia wiele jest bowiem sytuacji, które takiego czytelnika przyprawią o stan przedzawałowy. Począwszy od wspomnianego już rubasznego humoru, przez nie zawsze dżentelmeńskie podejście do kobiet, kończąc na ostracyzmie niektórych upodobań.

Wskazane wady nie wpływają (przynajmniej moim zdaniem) na pozytywny odbiór całości. Sztejer. Początek to bowiem książka, po którą sięga się, aby zapomnieć o trudach codzienności i oddać się prostej fantazyjnej rozrywce.

Najlepsze ceny książek sprawdzicie w tym miejscu.


  • Autor: Robert Foryś
  • Wydawnictwo: WARBOOK
  • Format: 144×207 mm
  • Liczba stron: 368
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Komiksiarnia Dobra popkultura

Sztejer. Początek.
7.5/10

Ocena:

Piękne kobiety, waleczni mężczyźni, wino, spiski i śmierć. Czyli prosta przygodowa rozrywka wywołująca na twarzy czytelnika szczery uśmiech zadowolenia.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x