Recenzja książki – Sprawa Churasan. Wojna z terroryzmem.

Sprawa Churasan recenzja książki

Nawet w czasach pokoju, choć akurat obecnie nie mamy z nimi do czynienia, ma miejsce konflikt. Przez wiele osób jest on na co dzień nie dostrzegalny, ale gdzieś w ukryciu toczy się walka o ludzkie życie. Chodzi oczywiście o wojnę z terroryzmem termin, który wyklarował się po atakach na World Trade Center. Po dziś dzień stanowi on istotne hasło w walce o władzę wielu amerykańskich polityków, ale ten problem dotyczy nie tylko USA. W ciekawy i wciągający sposób porusza go książka, pt. Sprawa Churasan. Wojna z terroryzmem.

Tytuł, o którym chciałbym wam dziś opowiedzieć, to już szósta historia autorstwa Antoniego Langera. Nakładem wydawnictwa War Book ukazały się jak do tej pory jego następujące książki: Sprawa generała, Wojna hybrydowa, Dwa fronty, Przemoc ulicy i Zemsta 2020. Sprawa Churasan. Wojna z terroryzmem to kolejna z jego powieści, czyniąca Polaków bohaterami istotnych wydarzeń i sporów na arenie międzynarodowej.

W Wielkiej Brytanii ma miejsce zamach. Jego ofiarą padają Polacy, posiadający koneksje w przemyśle zbrojeniowym. To z pewnością nie jest przypadek, o czym wkrótce się przekonujemy. Niczym Al-Kaida czy ISIS do ataku przyznaje się tajemnicza Armia Churasan. Wraz z pojawieniem się ich komunikatu, w sieci trenduje hasztag #ArmiaChurasan. Nowa terrorystyczna oficjalnie ogłosiła swoje nadejście, a przede wszystkim swoje możliwości.

Jako że Polacy ucierpieli, to Polacy muszą się przyjrzeć tej sprawie. Na pierwszy front wyrasta tutaj powracająca do pracy Agata Adamczewska. Pani komandor porucznik rezerwy, dawniej oficer rezerwy Służby Kontrwywiadu Wojskowego dołącza do specjalnego polsko-brytyjskiego zespołu. Ten ma znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania związane z terrorystycznym atakiem. Z czasem Armia Churasan dokonuje jednak kolejnych niecnych czynów, a nasza bohaterka nie jest już pewna komu można zaufać.

Sprawa Churasan. Wojna z terroryzmem to tytuł wciągający i trzymający w napięciu. Mamy tutaj do czynienia z charakterystycznym dla wielu książek Antoniego Langera niepokojąco realistycznym obrazem otaczającego nas świata. Autor świetnie nakreśla zagrożenie, jakie może płynąć ze strony terrorystycznych sił. Co więcej, świetnie odnajduje się w klimatach wywiadu, pełnego sekretów utrzymywanych nawet między jego przedstawicielami.

Sam początek książki może i jest dosyć powolny oraz nużący, ale z czasem akcja przyspiesza do niespotykanych obrotów. Naprawdę zachwycające są wszystkie zawarte tutaj opisy czy to akcji służby specjalnych, czy działań terrorystów. Autor rozkłada je na czynniki pierwsze, momentami tworząc naprawdę przerażający obraz tego, co któregoś dnia może spotkań każdego z nas. Nie znasz dnia ani godziny.

Langer doskonale odnajduje się w klimacie thrillera. Zgrabnie balansuje między polityką, militariami, a zwyczajnym, ludzkim życiem. Świetnie operuje specjalistycznym językiem, związanym przede wszystkim z operacjami wojskowymi, ale jednocześnie książkę czyta się w sposób łatwy, nienastręczający większych problemów. Te wszystkie zwroty akcji, a przede wszystkim pytania, które narzucają nam się w trakcie lektury sprawiają, że nie sposób nam się od niej oderwać.

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo bogatym zbiorze różnorodnych postaci. Jego spis znajdziecie na samym początku książki, co pozwala nam poczuć, z czym będziemy wkrótce mieli do czynienia. Najbardziej w pamięć zapada nam charyzmatyczna, silna główna bohaterka. Agata Adamczewska świetnie odnajduje się w zdominowanym przez mężczyzn świecie ani przez chwilę im nie ustępując, jednocześnie mając w sobie wiele kobiecości.

Powieść Sprawa Churasan. Wojna z terroryzmem to solidna pozycja spod znaku historii, operujących na granicy militariów, polityki i sensacji. Mamy tu wartką akcję, rozbudowaną historię, wiele niespodzianek. Jeśli jesteście zaznajomieni z twórczością Antoniego Langera, to spotkacie tu również znajome postaci z jego poprzednich tytułów. Nie jestem wielkim miłośnikiem tego gatunku, ale książka ta wciągnęła mnie już po pierwszych kilkunastu stronach i wierzę, że z wami będzie podobnie.


  • Autor: Antoni Langer
  • Wydawnictwo: WARBOOK
  • Format: 144×207 mm
  • Liczba stron: 400
  • Oprawa: miękka

Komiksiarnia Dobra popkultura

Sprawa Churasan. Wojna z terroryzmem.
7.5/10

Ocena:

Wysokie stawki, dynamiczna akcja i realizm czynią książkę nie lada gratką dla fanów powieści militarnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x