Jedną z najpopularniejszych postaci w popkulturze na przestrzeni ostatnich kilku, a nawet dziesięciu lat stał się Loki. Głównie za sprawą fantastycznej kreacji aktorskiej Toma Hiddlestona w kinowym/serialowym uniwersum Marvela. Z czasem zacząłem jednak dostrzegać tę postać również w innych formach. Znalazło się kilka japońskich animacji, oczywiście komiksy, a także książki. Skoro o książkach mowa, to właśnie miałem okazję przeczytać genialną lekturę, która w niezwykle oryginalny, zabawny i pouczający sposób przedstawia losy tego nordyckiego boga. Mowa o tytule LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym.
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się pierwsza część nowego cyklu skierowanego do dzieci i młodzieży. Jego autor Louie Stowell w oryginalny i zaskakujący sposób wykorzystuje postaci z nordyckiej mitologii, na czele z bogiem oszustw i psot Lokim. Wiele osób zapewne kojarzy go z jego niecnych występków, prób przejęcia władzy nad Asgardem i wywyższania się nad Thorem. Tak się akurat składa, że to złe zachowanie bohatera wprowadza Odyna w na tyle dużą złość, że ten zsyła go na Ziemię!
To jednak nie wszystko. Najwyższy z nordyckich bogów postanawia bowiem ukarać Lokiego w nietypowy sposób. Zamienia go bowiem w jedenastolatka i zmusza do przemyślenia swojego postępowania. Daje mu miesiąc na poprawę. Swoje codzienne działania i starania ku poprawie ma zapisywać w specjalnym pamiętniku i tym właśnie jest LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym.
Na kartach książki czytamy przezabawne przemyślenia Lokiego na temat ludzi, a przede wszystkim nastolatków. Oczywiście, robi to z charakterystyczną dla siebie arogancją i butą. Jakby tego było mało, jest to magiczny pamiętnik stworzony przez Odyna. Dlatego za każdym razem, gdy bohater chce zapisać kłamstwo, ten go poprawia. Można wręcz powiedzieć, że prowadzi z nim dialog. Dodatkowo każdy dzień rozpoczyna się od podsumowania Wyniku Cnót Lokiego, który musi być na poziomie +3000 by bohater mógł wrócić do Asgardu i uniknąć bycia zjedzonym przez węże.
Lokiemu na Ziemi towarzyszą Thor – również w postaci nastolatka – oraz występujący jako rodzice Heimdall i Hyrrokkin. Autor w zabawny sposób korzysta z nordyckiej mitologii. Udaje mu się nie tylko rozśmieszyć czytelnika, ale także zainteresować tym światem. Nie zarzuca nas zbędnymi informacjami, czy tzw. naukowym bełkotem. Postaci mówią ludzkim, naturalnym, luźnym językiem. Czyta się to łatwo i bardzo, ale to bardzo przyjemnie. Nawet dojrzałe osoby (patrz: mama i tata) będą się z tym tytułem świetnie bawić.
Dodatkowo książka jest bogata w ekstra ilustracje. Doskonale odpowiadają charakterowi oraz opiniom tytułowego bohatera! Nie spodziewajcie się zatem sztuki na poziomie Moneta, Rubensa, czy Picasso, lecz pięknego wyolbrzymiania i przedrzeźniania świata otaczającego tego psotnika. LOKI poradnik złego boga: jak być dobrym pozytywnie zaskakuje zatem nie tylko treścią i formą, ale także tymi ilustrowanymi dodatkami.
Jeśli taka łachudra, oszust, figlarz i sowizdrzał jak Loki jest w stanie się czegoś nauczyć i wyciągnąć lekcję ze swojego postępowania, to dla każdego jest nadzieja. Jak sam tytuł wskazuje, książka uczy nas jak być dobrym. Autor podkreśla jednak, że nie jest to wcale taka łatwa sprawa. Szczególnie w świecie dzieci i młodzieży. To idealna lektura dla najmłodszych i kolejny znak tego, że Loki na niemal każdym polu pozostaje w dzisiejszych czasach szalenie popularną, możliwą do wykorzystania na przeróżne sposoby postacią.
- Autor: Louie Stowell
- Tłumacz: Magdalena Ciszewska
- Wydawnictwo: Zysk i S-ka
- Format: 135×205 mm
- Liczba stron: 240
- Oprawa: twarda
- Data wydania: 16 maj 2023
Więcej ciekawych książek znajdziesz na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.
Loki. Poradnik złego boga, jak być dobrym.
Ocena:
Ubaw po pachy i lekcja pokory. Tytuł, który chciałoby się czytać bez końca.