Świąteczna zamiana miejsc – recenzja książki All I want for Christmas

All I want for Christmas - recenzja książki

All I want for Christmas to pełna humoru, romantyzmu, zimowego klimatu i pewnego przesłania książka kierowana do nastoletniego czytelnika. Autorką tego dzieła jest Garrod Beth, czyli pisarka mająca już spore doświadczenie na poletku tego rodzaju powieści.

Tytuł skupia się na losach dwójki bohaterek. Jedną z nich jest Holly, która uwielbia święta i wszystko to, co z nimi jest związane. Jej nastawienie zmienia się jednak wraz z pewną upokarzającą wpadką pod jemiołą z byłym chłopakiem. To właśnie ten epizod sprawia, że jej „świąteczne” plany i marzenia legły całkowicie w gruzach. Po drugiej stronie świata mieszka Elle. Prawdziwa amerykańska gwiazda mediów społecznościowych, która całe swoje życie poświęca na zwiększenie zasięgów i zdobyciu nowych „obserwatorów”. Okres Bożego Narodzenia staje się dla niej doskonałą okazją do uatrakcyjnienia swojego konta i zdobycia nowych fanów. Pomysł jest prosty znaleźć wierną fankę w Wielkiej Brytanii i na pewien czas zamienić się z nią miejscami. Wybór pada właśnie na wspomnianą Holly. Żadna z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że krótka zamiana miejsc bardzo wiele zmieni w ich życiu, które nigdy nie będzie już wyglądać tak samo.

All I want for Christmas to książka kierowana do czytelników (głównie nastoletnich) lubiących obyczajowo-romantyczne historie sowicie doprawione „lukrem”. Z początkowych stron dzieła wypływa naprawdę gigantyczna ilość słodyczy. Warto jednak dać tytułowi szansę, bowiem w kolejnych rozdziałach pod wierzchnią warstwą „cukru” można znaleźć wciągającą i całkiem przyjemną w odbiorze fabułę. Autorce udaje się tutaj w humorystyczny sposób zaprezentować starania Holly i Elle do spędzenia miło świąt w nowych dla siebie rolach. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania tytuł. Obserwujemy tutaj również losy dwóch dziewczyn, których życie jest tylko pozornie ułożone. Tak naprawdę każda z nich czuje się mocno zagubiona i stara się odnaleźć właściwą drogę do prawdziwego szczęścia i miłości. Beth Garrod stara się również w ciekawy sposób ukazać negatywny wpływ chęci zdobycia wielkiej „popularności” na życie młodego człowieka. Rzuca ona światło na to, jak media społecznościowe kształtują fałszywy obraz rzeczywistości. Słodkie życie widziane na kontach „internetowych celebrytów” bardzo często jest dalekie od ideału i niepotrzebnie napędza frustrację obserwujących ich osób. Treść wydaje się być dość „głęboka”, podana jest jednak w przyjemnej i prostej formie.

Książka zawiera wszystko, czego można oczekiwać od prostej i przyjemnej świątecznej lektury. Jest humor, gwiazdkowy klimat, odrobina romantyzmu, są również treści skłaniające do pewnych przemyśleń. Nie jest to może wielki hit, ale solidna dawka książkowej rozrywki.


Dziękujemy wydawnictwu YA za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

W poszukiwaniu idealnych Świąt i radości życia.
6.5/10

Ocena:

Pozycja przepełniona świąteczną magią i sporą ilością „słodyczy”, która powinna zwrócić uwagę nastoletnich czytelników pragnących prostej, przyjemnej, ale jednocześnie przemyślanej lektury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x