Ludzkie dramaty – recenzja komiksu Twardziel

Twardzie - recenzja komiksu

Twardziel autorstwa Jeffa Lemire to niebywale głęboka, przejmująca i wzruszająca historia, która zdecydowanie powinna znaleźć się w posiadaniu każdego miłośnika dobrych i dojrzałych powieści graficznych. Jest to jeden z tych tytułów, obok których naprawdę nie można przejść obojętnie.

Jednym z bohaterów komiksu jest Derek Oullette. Były zawodowy hokeista, który od zawsze słynął z bardzo brutalnych starć. To właśnie jedna z takich akcji zakończyła przedwcześnie jego karierę. Od tego momentu mieszka on w mały miasteczku na północy Kanady, gdzie dnie spędza na piciu i uprzykrzaniu życia okolicznym mieszkańcom. Niewiele lepiej wiedzie się również jego siostrze Beth. Kobieta zmaga się z uzależnieniem od narkotyków, na dodatek mierzy się z agresją swojego chłopaka. Dwójka przedstawionych tutaj bohaterów na pewno więc nie może zaliczyć swojego życia do nazbyt udanego i szczęśliwego. Wiele jednak się zmieni w momencie, kiedy Beth postanawia odejść od agresora i pewnego dnia pojawia się na progu Dereka. Od tego momentu czytelnik będzie miał tutaj okazję stopniowo poznawać smutną przeszłość bohaterów i ich rodzinne tajemnice wpływające na całe ich dorosłe życie. Ostoją spokoju i miejscem wytchnienia dla rodzeństwa ma być mała chatka myśliwska ulokowana z daleka od jakiejkolwiek cywilizacji. Jest to doskonałe miejsce pozwalające na zmierzenie się z masą osobistych problemów, licznymi demonami przeszłości czy próbą stworzenia na nowo pewnych rodzinnych więzi. Nic z tego nie będzie jednak łatwe i przyjemne (dla żadnej ze stron). Na dodatek były chłopak Beth, nie ma zamiaru pozwolić jej tak łatwo odejść.

Twardziel - rysunek 1

Tak jak zostało to już wspomniane na samym początku recenzji, mamy tutaj do czynienia z naprawdę trudną, emocjonalną i głęboką historią, na którą nie można pozostać obojętnym. Kolejne strony komiksu wypełnia masa depresyjnej treści, ukazująca „mroki” przeszłości, z którymi nie jest tak łatwo sobie poradzić. Autor doskonale wie jednak jak budować napięcie i nie podaje on wszystkich faktów od razu. Stopniowo odsłania on przed czytelnikiem nowe fabularne szczegóły, dzięki którym będzie on mógł lepiej poznać głównych bohaterów i zrozumieć ich tragizm. Nie stara się on jednak w żadnym momencie tłumaczyć podejmowanych przez postacie decyzji. Odbiorca obserwując konsekwencje ich poczynań z przeszłości i teraźniejszości, samemu musi ich ocenić. Jeff Lemire w tym tytule udowadnia również, że jest mistrzem, jeśli chodzi o kreślenie bohaterów z masą różnorakich przytłaczających ich problemów. Nie ma drugiego takiego twórcy, który umiałby z tragizmu postaci wydobyć pewnego rodzaju „urok”.

Twardziel - rysunek 2

Poetyckość i dramatyzm historii przejawia się nie tylko w samym scenariuszu, ale również oprawie graficznej. Artysta stawia tutaj na prosty i twardy styl, który idealnie podkreśla przedstawiony tragizm postaci. Najbardziej jest to chyba widoczne w wyniszczonych i zmęczonych twarzach bohaterów, które potrafią wyrazić masę różnych emocji. Świetnie sprawdza się tutaj również wykorzystanie mocno stonowanej i zimnej palety barw oddającej zarówno klimat otoczenia, jak i początkowych relacji pomiędzy postaciami.

Twardziel jest więc naprawdę mocno złożonym dziełem, które powinni docenić bardziej dojrzali czytelnicy. Nie jest to może największy hit autora, ale i tak fani jego twórczości powinni ten album posiadać w swojej kolekcji.

Twardziel - rysunek 3
Przykładowe grafiki: Mucha Comics

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Gniew, smutek i łzy.
8/10

Twardziel.

Poruszająca powieść graficzna będąca mieszanką skrajnych ludzkich uczuć i tragedii, która dobitnie pokazuje wielki kunszt Jeffa Lemire.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x