Graficzna dawka mitologii – recenzja komiksu Świat Mitów: Odyseja

Świat Mitów Odyseja - recenzja

W ofercie wydawnictwa Egmont Polska pojawił się kolejny komiks, który w przystępny i mocno popkulturowy sposób przybliża Greckie mity. Mowa tutaj o albumie Świat Mitów: Odyseja, czyli graficznej wersji słynnego eposu Homera.

Świat Mitów: Odyseja to czwarty tom cyklu, którego zadaniem jest zachęcenie czytelnika do mocniejszego zgłębienia mitologii greckiej. Jak do tej pory wszystkim wydanym komiksom udało się połączyć wiedzę z rozrywkowym charakterem. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanego albumu.

Na temat fabuły komiksu raczej nie ma sensu się zbytnio rozpisywać. Chyba każdy zna (przynajmniej skrótowo) losy Odyseusza (Ulissesa), który po zakończeniu wojny trojańskiej wyruszył w drogę powrotną do Itaki. Jego powrót do ukochanej żony i syna nie był jednak łatwy i musiał on przygotować się na wiele różnorakich niebezpieczeństw.

Świat Mitów Odyseja - rysunek 1
Przykładowe plansze: Egmont Polska

Pod względem jakości scenariusza, tytułowi trudno jest coś poważnego zarzucić. Dzieło stara się być od samego początku jak najbardziej wierne oryginałowi. Scenarzystka Clotilde Bruneau dba o to, aby zarówno historia, jak i budowana przez nią narracja była taka sama jak w dziele Homera. Klasyczny epos nie ulega więc tutaj niepotrzebnym wielkim „przemianą”. Autorka zdając sobie jednak sprawę z trudnej „zjadliwości” oryginału, starała się dostosować opowieść do potrzeb współczesnego czytelnika. Śmiało można napisać, że zabieg ten w pełni się udał, cały czas zachowując swój klasyczny wydźwięk.

Nawet najlepsza graficzna adaptacja, nie może jednak zastąpić oryginału. Komiksu nie należy więc uznawać za „substytut” Odysei. Jeśli ktoś naprawdę interesuje się mitologią to prędzej czy później musi sięgnąć po dzieło Homera. Na ponad 200 stronach komiksu nie da się bowiem zawrzeć wszystkich szczegółów eposu. Niestety, ale w albumie pojawiają się fabularne skróty lub niektóre wydarzenia są traktowane przez autorkę w dużym uproszczeniu. Tytuł raczej należy traktować jako ciekawą dawkę popkultury, która ma zachęcić do dalszego zgłębiania tematu.

Najmniejszych uwag nie można mieć również do rysunków. Warstwa graficzna, za którą odpowiedzialny jest Giovanni Lorusso, prezentuje się znakomicie. Artysta świetnie kreśli projekty postaci (włącznie z towarzyszącymi im emocjami) oraz radzi sobie z ukazaniem dynamiki wybranych scen. Ciekawie prezentują się również jego wizje bogów i potworów. Będąc przy oprawie graficznej, nie można również nie wspomnieć o świetnym rodzimym wydaniu. Twarda oprawa, powiększony format, świetnej jakości papier, doskonały druk. Wszystko to potrafi zachwycić, ale niestety też swoje kosztuje.

Świat Mitów: Odyseja to komiks łączący rozrywkę, jak i pewną dawkę wiedzy. Śmiało można więc tytuł polecić zarówno starszemu czytelnikowi, jak i komuś w wieku szkolnym. Każdy z nich powinien się przy tytule dobrze bawić.

Świat Mitów Odyseja - rysunek 2


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
7.5/10

Podsumowanie.

Grecka mitologia w przystępnej komiksowej formie, która zapewnia zarówno rozrywkę, jak i dostarcza pewnej dawki wiedzy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x