Magiczna historia dla najmłodszych – recenzja komiksu Enola i niezwykłe zwierzęta #1

Enola i niezwykłe zwierzęta Tom 1 - recenzja

Enola i niezwykłe zwierzęta #1 to początek kolejnej nowej serii w ofercie wydawnictwa Egmont, która kierowana jest do najmłodszego czytelnika. Znajdzie on tam przygody tytułowej dziewczynki, która pomaga magicznym zwierzętom.

Enola to niezwykle rezolutna dziewczynka, która cały swój wolny czas poświęca na pomoc niezwykłym zwierzętom. Magiczne stworzenia rodem z baśni i legend, są nad wyraz prawdziwe, chociaż wiedzą o tym tylko nieliczni. Do grona wtajemniczonych zdolnych je dostrzec, należy właśnie młoda bohaterka komiksu. Gotowa jest ona rzucić się na pomoc każdemu magicznemu stworzeniu, niezależnie od tego, jakie by nie było i gdzie by się nie znajdywało.

Enola i niezwykłe zwierzęta Tom 1 - rysunek 1
Przykładowe rysunki: Egmont Polska

W albumie Enola i niezwykłe zwierzęta #1 na czytelnika czekają dwie tego rodzaju historie. Pierwsza z ich skupia się na niesfornym gargulcu, którzy uprzykrza życie okolicznym mieszkańcom. Dziewczyna musi więc przeprowadzić małe śledztwo, aby dowiedzieć się co jest powodem takiego zachowania gargulca i spróbować rozwiązać ten problem. W dalszej części albumu robi się jeszcze bardziej magicznie za sprawą jednorożca. Popadł on w poważne kłopoty, z których nie będzie się dało tak łatwo wykaraskać.

Nie ma co ukrywać, że komiks dedykowany jest wyłącznie najmłodszemu odbiorcy. Wszystko począwszy od prostego scenariusza, dramaturgii, emocji, humoru, akcji, kończąc na postaciach jest dostosowane właśnie pod takiego czytelnika. Fabuła miała być łatwa w odbiorze bez żadnych głębszych przesłań czy skomplikowanych rozwiązań scenariuszowych. Pod tym względem tytuł w pełni realizuje swoje założenia. Niestety, ale troszkę bardziej wymagający czytelnik, bardzo szybko poczuje się znużony opowieścią. Magiczne zwierzaki i ich problemy potrafią być urokliwe, ale szybko się nudzą (nawet biorąc pod uwagę niewielką ilość stron). Być może w późniejszych tomach historia bardziej się rozwinie, a bohaterka nabierze większej wyrazistości. Na razie jest jednak dość…. przeciętnie.

Nijakość scenariusza ratuje bardzo ładna oprawa rysunkowa. Kolorowe i niezwykle żywe prace Lucile Thibaudier powinny spodobać się każdemu. Artystka świetnie łączy nowoczesność z lekko bajkowym stylem, co podsyca magiczny klimat komiksu i potrafi przykuć uwagę odbiorcy.

Tak jak zostało to wspomniane Enola i niezwykłe zwierzęta #1 może spodobać się jedynie najmłodszemu czytelnikowi. W historii drzemie jednak pewien potencjał do stania się czymś więcej niż tylko prostym komiksem dla dzieci. Czy zostanie on wykorzystany, o tym będzie można się przekonać sięgając po kolejne części.

Enola i niezwykłe zwierzęta Tom 1 - rysunek 2


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
5.5/10

Podsumowanie.

Prosta komiksowa historia dla najmłodszych, która jak na razie niczym specjalnym się nie wyróżnia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] część serii nie zmienia swojej struktury w stosunku do początku cyklu. Nadal mamy tu do czynienia z bardzo prostymi historyjkami kierowanymi do dzieci w wieku 5-6 lat. […]

0
Would love your thoughts, please comment.x