Klimatycznie i intrygująco – recenzja komiksu Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc

Criminal Tom 2 - recenzja

Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc kontynuuje klimatyczną opowieść noir, która zachwyca czytelnika swoim złożonym scenariuszem. Ed Brubaker serwuje tutaj kolejny raz treści, które na długo pozostaną zapamiętane przez odbiorców.

Jak sam podtytuł albumu wskazuje, mamy tutaj do czynienia z dwoma historiami. Pierwsza z nich zatytułowana Umarli i umierający to zbiór trzech opowieści. Każda z nich skupia się na innym bohaterze, który musi borykać się z masą różnorakich problemów. Szybko jednak idzie przekonać się o tym, że fabuła poszczególnych zeszytów jest ze sobą mocno powiązana. Brubaker po mistrzowsku wręcz splata pozornie niezależne wątki w jedną spójną i zachwycającą całość. Przybiera to momentami formę powtarzających się paneli/scen. Znacznie pogłębia to cały scenariusz, jednocześnie dla czytelnika często jest to nawet niezauważalne (przynajmniej na pierwszy rzut oka).

Zaprezentowane tutaj historie przecinają się w wielu różnych momentach, pozwalając budować większy obraz całości. Świetnie wykreowani bohaterowie wpadają na siebie w najmniej oczekiwanych momentach. Takie niepozorne zdarzenia mają jednak ogromny wpływ na dalsze ich losy. Włącznie z finałem, który raczej nie będzie zaliczał się do tych „szczęśliwych”.

Criminal Tom 2 - rysunek1
Przykładowe rysunki: Mucha Comics

Odpowiednią dawkę zachwytu czytelnikowi zapewnia również druga z historii Fatalna noc. Tytuł jest bardzo sugestywny i dość dosadnie uświadamia jakiego rodzaju wieczór będzie czekać na głównego bohatera Jacoba Kurtza. Już pierwsze strony komiksu windują napięcie do najwyższego możliwego poziomu, który będzie się utrzymywał prawie do samego końca. Scenarzysta dość dosadnie obrazuje tutaj, że przeszłość bohatera ma ogromny wpływ na jego obecne życie i nie można o niej zapomnieć. Brubaker kreśli więc mroczną i klimatyczną pełnoprawną opowieść noir, w której jedno tylko zdarzenie może prowadzić do spektakularnej katastrofy. Z każdą kolejną przeczytaną stroną w życie Jacoba wkracza chaos i przemoc. Oba te elementy napędzają akcję, która naprawdę mocno angażuje.

Wciągający scenariusz idzie tutaj oczywiście w parze z odpowiednią oprawą graficzną. Rysunki Seana Phillipsa może nie są jakoś nadmiernie perfekcyjne, ale na pewno potrafią one budować klimat opowieści. Artyście udaje się nie tylko dobrze zobrazować mrok wybranych scen, ale również świetnie radzi sobie on z ukazaniem wyrazistych postaci i ich emocji.

Criminal #2 jest więc mocno satysfakcjonującą komiksową lekturą, która zapewnia czytelnikowi należytą porcję rozrywki i wywołuje na jego twarzy grymas zadowolenia. Na pewno po całą serię powinni sięgnąć miłośnicy nietuzinkowych wielowarstwowych historii noir (o ile jeszcze tego nie zrobili).

Criminal Tom 2 - rysunek 2


Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
10/10

Podsumowanie.

Kolejna zachwycająca i mocno klimatyczna historia, która potrafi zauroczyć czytelnika pod naprawdę wieloma względami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x