Tajemnice przeszłości – recenzja komiksu Śledztwa Enoli Holmes #6

Śledztwa Enoli Holmes #6 - recenzja

Śledztwa Enoli Holmes #6: Metro Baker Street to kolejna i niestety już ostatnia komiksowa adaptacja przygód najmłodszej przedstawicielki rodu Holmes. Tym razem nastoletnia mistrzyni przebrania, będzie zmagać się nie tylko z nową sprawą, ale również rozwikła pewne „tajemnice” przeszłości związane z jej zaginioną matką.

Wszystkie rozwiązane do tej pory sprawy pozwoliły Enoli na wyrobienie sobie odpowiedniej renomy. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia do jej biura zawitał zdesperowany arystokrata, którego żona została uprowadzona. Nie było to jednak zwykłe „porwanie”, w którym ktoś żąda okupu. Sprawa była na tyle intrygująca, że młoda detektyw nie mogła jej sobie odpuścić. Wszystkie zebrane ślady zaprowadziły ją na niezbyt gościnne i mocno niebezpieczne nabrzeża East Endu. Miejsce, w którym jej droga kolejny już ras krzyżuje się ze starszym i bardziej znanym bratem. Tym razem jednak rodzeństwo zmuszone będzie do współpracy, która na nowo może odbudować rodzinne więzi. Nastolatka w tym samym czasie musi również rozszyfrować wiadomość od zaginionej matki i tym samym rozwiązać tajemnicę przeszłości.

Śledztwa Enoli Holmes #6 - grafika 1
Przykładowe grafiki: Egmont Polska

Na temat szóstej części serii zasadniczo można byłoby napisać, że mamy tutaj do czynienia z tą samą dawką sprawdzonej treści co w poprzednich odsłonach. Przedstawiona kryminalna sprawa jest dość intrygująca, a autorka dba o to, aby napięcie było odpowiednio stopniowane. Czytelnik ma tutaj okazję wspólnie z bohaterką odkrywać nowe ślady i samemu dedukować finał historii. Oczywiście ze względu na dość ograniczoną ilość stron, czasem historia trochę zbytnio przyspiesza i posiłkuje się pewnymi skrótami. Na kolejnych stronach komiksu nie zabrakło również dość wyrazistych emocji (głównie związanych z rodziną Holmes i sprawą zaginięcia matki Enoli). Doskonale widać tutaj również jak na przestrzeni kolejnych części rozwinęła się nastolatka, która przeobraziła się w młodą przebojową kobietę o niezwykle analitycznym umyśle. Do tego wszystkiego autorka kolejny raz bardzo umiejętnie wplata w fabułę tematykę losu kobiet w epoce wiktoriańskiej.

Doskonałym uzupełnieniem historii ponownie są wspaniałe, wysublimowane rysunki. Serena Blasco we współpracy z Lucie Arnoux kolejny raz oferuje odbiorcy piękną oprawę graficzną, z której emanuje niesamowity wiktoriański klimat oraz najróżniejsze emocje towarzyszące pojawiającym się na łamach komiksu postaciom. Są to prace, które zdecydowanie powinny zadowolić zarówno młodszego odbiorcę, jak i bardziej „wymagającego” fana powieści graficznych.

Jeśli chodzi o jakość albumu, to należy wspomnieć, że podobnie jak w poprzednich częściach znaleźć można tutaj miły dodatek w postaci „tajnych” zapisków głównej bohaterki, które urozmaicą lekturę młodszemu czytelnikowi.

Śledztwa Enoli Holmes #6: Metro Baker Street są więc świetnym zwieńczeniem wspaniałej historii, która jednocześnie bawi i wzrusza. Fani cyklu będą zachwyceni tym tomem, a jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji obcowania z tytułem, to gorąco polecam.

Śledztwa Enoli Holmes #6 - grafika 2


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
7.5/10

Podsumowanie.

Bardzo dobre zwieńczenie komiksowej serii, która łączy przygodowo-detektywistyczno-dramatyczne elementy w całość, które powinny zaciekawić każdego czytelnika (niezależnie od wieku)


Najlepszą ofertę na tytuł można znaleźć na Ceneo.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x