Recenzja komiksu – Reckless tom 1.

 

Reckless-tom-1 recenzja komiksu

Mroczno, brutalnie, niebezpiecznie i intrygująco – tak właśnie wygląda świat przedstawiony w Reckless tom 1. Zaciekawieni? Jeśli ten krótki opis nadal jest dla kogoś zbyt małą zachętą, aby zainteresować się tym tytułem, to wystarczy dodać, że jego autorami jest duet Ed Brubaker i Sean Phillips.

Akcja albumu przenosi nas do Los Angeles roku 1981. Głównym bohaterem jest tu Ethan Reckless. Człowiek, który za odpowiednią zapłatą jest wstanie zająć się większością problemów, jakie mogą dotknąć mieszkańców Miasta Aniołów. Prywatny detektyw i windykator w jednej osobie lubi przyciągać kłopoty, jednocześnie sprawnie sobie z nimi radząc. Wszystko to zasługa jego mrocznej przeszłości, kiedy to na zlecenie pewnej agencji stał się członkiem niebezpiecznej grupy rewolucjonistów. Wydarzenia te pozostawiły blizny nie tylko na jego ciele, ale również duszy. Był on jednak przekonany, że wszystko to jest już historią, o której trzeba szybko zapomnieć. Nowe śledztwo, w które się angażuje zaczyna jednak wyciągać na światło dzienne demony minionych lat, które tylko czekają na to, aby dokonać krwawej zemsty.

Reckless-tom-1 recenzja przykładowy rysunek
Przykładowe plansze: Mucha Comics.

Zarys fabuły pierwszego tomu Reckless nie brzmi może nazbyt „rewolucyjnie”. Tak jak niemożliwe jest wynalezienie koła na nowo, tak też bardzo trudno jest pokusić się o innowacyjność w segmencie thrillerów kryminalnych. Ed Brubaker udowodnił jednak wielokrotnie, że nawet z pozornie sztampowej podstawy potrafi wycisnąć coś, czym będą zachwycać się miliony czytelników (tak też jest w przypadku tego dzieła).

Kreśli on tu mroczną, wyrafinowaną i brutalną (zdecydowanie nie dla osób o słabszych nerwach) historię dziejącą się wokół intrygującej postaci. Do rozbudowy bohatera służą nie tylko jego bieżące losy, ale również liczne retrospekcje, stające się ważnym elementem bazy, na której budowana jest większa intryga. Do tego wszystkiego autorowi naprawdę w świetny sposób udaje się oddać klimat początku lat osiemdziesiątych. Czyli okresu, kiedy to Ameryka ciągle była jeszcze na etapie szukania wrogów wewnętrznych i zewnętrznych.

Świetny scenariusz to tylko połowa zalet albumu, drugą jej część stanowi rewelacyjna oprawa graficzna. Sean Phillips jak mało kto potrafi wizualizować mroczne kryminalne historie Brubakera i wynosić ich klimat na jeszcze wyższy poziom. Artysta bawi się tu kontrastami i samą kolorystyką potrafi on wzmocnić emocjonalność niektórych scen. Do tego wszystkiego w mocno kinowy sposób umie on ukazać sceny akcji, dzięki czemu album czyta się z jeszcze większym zaangażowaniem i przyjemnością.

Ceneo-reklama

Reckless tom 1 jest więc albumem, po który nie tylko warto sięgnąć, co należy to zrobić, o ile chce się oddać naprawdę wyśmienitej dawce kryminalnej rozrywki.


  • Scenarzysta: Ed Brubaker
  • Ilustrator: Sean Phillips
  • Tłumacz: Maria Lengren
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 144
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Reckless tom 1.
9/10

Ocena:

Wyśmienita porcja mrocznej, brutalnej i zaskakującej treści, w której duet Ed Brubaker i Sean Phillips kolejny raz udowadnia, że są mistrzami w tworzeniu komiksowych thrillerów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x