Uważajcie na marzenia – recenzja komiksu Piękna

Piękna - recenzja

Urokliwa, baśniowa i mocno wielowarstwowa opowieść o dziewczynie, która pragnęła być ładna. Piękna jest więc kolejnym mocno nietuzinkowym albumem w ofercie wydawnictwa Kultura Gniewu, którym powinien zainteresować się każdy miłośnik dobrych powieści graficznych.

Piękna - rysunek 1
Przykładowe rysunki: Kultura Gniewu

W średniowiecznym świecie żyje pewna młoda dziewczyna, która każdego dnia cierpi z powodu swojej brzydoty. Na dodatek zajęcie, którym para się na co dzień powoduje, że na stałe przesiąkła ona zapachem ryb. Drwiny okolicznych mieszkańców (od dzieci po dorosłych) są jej codziennością. Sytuacja zmienia się pewnego dnia, kiedy jej uroniona łza, spada na brzydką ropuchę. Okazuje się, że w ten sposób uwolniła ona z klątwy wróżkę, która jest w stanie spełnić jedno jej życzenie. Łatwo można się domyślić, że dziewczyna chce być Piękna. Fizyczna zmiana wyglądu nie jest jednak możliwa, wróżka zmienia jednak sposób jej postrzegania przez innych. Od tego momentu każda napotkana osoba zachwyca się jej urodą. Radość z nowej rzeczywistości nie trwa jednak zbyt długo. Bohaterka przekonuje się bowiem, że tytułowe „piękno” potrafi być również przekleństwem. Pożądana przez mężczyzn, znienawidzona przez kobiety, sieje ona niezgodę pośród płci przeciwnej, prowokując na każdym kroku zwady i chaos.

Autor dzieła sięga tutaj po pewne dobrze znanym wszystkim schematy. Jego tytuł nie jest jednak baśniową/bajkową opowieścią dla najmłodszych. Wręcz przeciwnie, mamy tu do czynienia z mocno złożoną pozycją dla dorosłego czytelnika, gdzie namiętności, emocje i piękno mieszają się w jedną zwartą całość. Przewracając kolejne strony, widzimy jak twórca dostosowuje do swoich potrzeb elementy gatunku, tworząc z nich wielowarstwową, sarkastyczną i dramatyczną opowieść pełną zaskakujących zwrotów akcji. Historia pod wierzchnią warstwą „urokliwości” skrywa swoje mroczne i okrutne oblicze. Hubert (autor) w bardzo intrygujący sposób pokazuje ludzkie skrajności, które często prowadzą do wielkich tragedii.

Jako czytelnicy obserwujemy również bardzo kapryśny i momentami wręcz mściwy charakter dziewczyny. W wielu sytuacjach wykorzystuje ona swoje „piękno”, co prowadzi do tragicznych wydarzeń. Nie jest to więc typowa „niewinna” bajkowa bohaterka, której należy współczuć. Jest ona za to jedyną postacią przewijającą się przez całe dzieło. Cała reszta bohaterów jak szybko się pojawi, tak szybko może zniknąć (w tragicznych okolicznościach). Każda plansza jest więc przemyślanie tkaną intrygą, która sprawia, że scenariusz komiksu pochłania się z niekłamaną przyjemnością.

Efektowny i wciągający scenariusz idzie tutaj w parze z równie intrygującą i na swój sposób piękną oprawą graficzną. Artysta stawia tu na pozornie prosty czarno-biały styl. Potrafi on z niego wydobyć jednak niezwykły urok i dodatkowo pogłębić złożoność wybranych scen.

Na słowa zachwytu zasługuje również rodzime wydanie, które zostało przygotowane wręcz perfekcyjnie. Gustowna twarda oprawa i doskonałej jakości druk tworzy album, który stanie się ozdobą niejednej domowej biblioteczki.

Piękna jest więc wciągającą historią ukazującą w ciekawy sposób ludzką naturę oraz jego pogoń za pięknem i władzą. Wszystko to oparte na pozornie prostej baśniowej opowieści.

Piękna - rysunek 2


Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

OCENA:
9/10

Podsumowanie.

Zachwycająca historia, która tylko czeka, aby porwać czytelnika w swój piękny i mroczny świat pełen ludzkich złożoności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x