Magicznie i strasznie – recenzja komiksu Magiczna 7 #2

Magiczna 7 #2 recenzja

Grupka uzdolnionych magicznie nastolatków, od których zależy przyszłość całego świata. Czy młodzi bohaterowie staną na wysokości zadania i zdołają ochronić ludzkość?

Świat zmienia się dosłownie na oczach nastolatków. Dorośli zaczynają zachowywać się bardzo dziwnie. W mieście wprowadzane są nowe ograniczenia i dosyć restrykcyjne prawa, nauczyciele stali się bardziej wymagający, a rodzice nadmiernie opiekuńczy. Musi się kryć za tym jakaś tajemnica. Sekret, który postanawiają odkryć młodzi bohaterowie, nie zdając sobie jednak sprawy z czyhającego na nich niebezpieczeństwa. Kiedy poznają zagrożenie, jest już za późno, aby się wycofać. Leo i jego towarzyszom nie pozostaje więc nic innego jak wykorzystać swoje mocy i stać się pełnoprawnymi obrońcami świata i ludzkości. Pozostaje jednak pytanie, czy ich młodzieńcze umysły poradzą sobie z przytłaczającą odpowiedzialnością?

Magiczna 7 #2 recenzja - grafika 1
Przykładowe plansze: Egmont Polska

Poprzedni (pierwszy) tom serii posłużył autorowi głównie do przygotowania gruntu pod całą historię i przedstawienie kilku kluczowych postaci. W Magiczna 7 #2 Kid Toussaint wykorzystuje tę bazę, aby mocniej zagłębić się w przygodowo-widowiskową historię, w której nastolatkowie stają się ostatnią nadzieją ludzkości. Przedstawiona tutaj „akcja” może nie jest tak szalenie dynamiczna, jak w komiksach superbohaterskich pokroju Marvela czy DC Comics, ale nastolatki będą mieć kilka okazji do zaprezentowania swoich zdolności.

Scenarzysta całkiem dobrze radzi sobie tutaj z prezentacją niektórych bohaterów. Postacie ewoluują, zaczynają lepiej rozumieć swoje zadanie i pokładane w nich nadzieje. Z każdą kolejną stroną zaczynają oni również lepiej opanowywać swoje zdolności. Nie brakuje tutaj również dawki bardziej emocjonalnych i głębszych momentów. Większość z nastolatków boryka się bowiem z jakimiś osobistymi problemami, które nie tylko są przykrymi wspomnieniami, ale również mogą mieć wpływ na ich obecne zachowanie.

Niestety nie wszystko w albumie prezentuje się tak jak powinno i znajdziemy tutaj kilka dość mocno zauważalnych wad. Po pierwsze autor sam nie jest pewien, w którym kierunku powinien rozwijać swój tytuł. Czy zostać przy lekkim przygodowym klimacie (jak w pierwszej części) dla młodszego odbiorcy czy może zdecydować się na „głębszą” i bardziej złożoną historię dla kogoś trochę starszego? Niestety taki brak zdecydowania przekłada się na mocno nierówne niektóre fragmenty dzieła. W kilku scenach odnosi się wrażenie, że scenariusz stoi w przysłowiowym „szerokim rozkroku” i nie może złapać stabilności. Bardzo problematyczne jest również wprowadzenie do historii kilku nowych postaci, które pojawiają się dosłownie znikąd. Prowadzi  to do momentów, w których odnosi się wrażenie przegapienia kilku istotnych scen (tak jakby w albumie brakowało kilku kartek).

Na całe szczęście negatywne zmiany nie zachodzą w oprawie graficznej tytułu. Rysunki to nadal mocno kolorowa Disneyowska stylistyka, która kiedy sytuacja tego wymaga, potrafi być troszkę bardziej mroczna i całkiem nieźle oddająca wartkie momenty historii.

Album Magiczna 7 #2 psuje więc bardzo pozytywne wrażenia po lekturze pierwszej części. Nie jest to jeszcze całkowity zjazd jakościowy, ale rodzi się niepewność co do poziomu kolejnych tomów.


  • Scenarzysta: Kid Toussaint
  • Ilustrator: Giuseppe Quattrocchi
  • Tłumacz: Maria Mosiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Magiczna 7. Przeciwko wszystkim. Tom 2.
6/10

Ocena:

Historia, do której czytelnik może mieć pewne słuszne zastrzeżenia, nadal mogąca jednak zapewnić chwilę poprawnej rozrywki (szczególnie młodszemu/nastoletniemu czytelnikowi).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] scenariusza pozostawia ponadto w czytelniku pewnego rodzaju niedosyt (zachęcam do sprawdzenia recenzji). Na całe szczęście zostaje to w pełni wynagrodzone wraz z wydarzeniami przedstawionymi w […]

0
Would love your thoughts, please comment.x