Nastoletnia dawka humoru – recenzja komiksu Kumpelki #2

Kumpelki #2 recenzja

I kto jest najlepszy? Jest to jedno z pytań, jakie dość często zadaje sobie Jessica, pragnąc w jakiś sposób wyróżnić się na tle swoich koleżanek. Doskonale zdaje sobie ona jednak sprawę, że bez nich życie byłoby nudne i niewiele warte. Szanse o tym ma również przekonać się czytelnik, sięgając po album Kumpelki #2.

Nastoletnie bohaterki, nastoletnie radości, nastoletnie problemy, nastoletnie miłości i cała masa najróżniejszych gagów. Takie elementy dość szczelnie wypełniały pierwszy tom serii i podobnie jest w przypadku drugiej odsłony. Kolejny raz Jessica w nieskrępowany i momentami mocno szalony sposób ukazuje swój świat. Rzeczywistość, w której po jednej stronie jest szkoła i rodzinka, po drugiej zaś zabawa, imprezy, chłopaki no i oczywiście najlepsze kumpelki.

Album Kumpelki #2 można opisać słowami: jeszcze więcej gagów, jeszcze więcej humoru, jeszcze więcej nastoletniego klimatu. Jest to oczywiście pewne duże uproszczenie, ale najlepiej oddaje to klimat komiksu i tego, co w scenariuszu dla czytelników przygotował Christophe Cazenove.

Tytułowe Kumpelki to towarzystwo, na które Jessica zawsze może liczyć. Są one co prawda czasem irytujące (szczególnie kiedy w grę wchodzi miłość), ale w zawsze można na nie liczyć w bardziej kryzysowych sytuacjach. Zawsze są one również blisko w momentach większej radości, tak aby móc dzielić szczęście z większym gronem bliskich sobie osób.

Kumpelki #2 recenzja - grafika 1
Przykładowe rysunki: Egmont Polska

Francuski scenarzysta w zabawny i zarazem przemyślany sposób pokazuje świat współczesnych nastolatków, gdzie wiele się dzieje i nie zawsze wszystko jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Tytuł szczelnie wypełnia cała masa najróżniejszych gagów. Jedne są naprawdę zabawne, inne skrywają większą głębię, kolejne zaś są troszkę infantylne/szalone, ale potrafią rozbawić.

Do plusów tytułu należy również zaliczyć różnorodność bohaterek. Każda z nich to zupełnie inny charakter. Dzięki temu autor może uszczegółowić ich postacie, nadać im indywidualnych cech i sprawić, że dobrze zapadną one w pamięć odbiorcy. Wpływa to również bezpośrednio na samą historię, która pomimo swojej prostej i luźnej (brak jednej głównej osi fabularnej) komediowej formy potrafi być momentami bardziej „złożona”.

Opowieść o nastolatkach dla nastolatków idzie w parze z odpowiednią oprawą graficzną. Philippe Fenech stawia tu na kolorową cartoonową formę, która doskonale pasuje do komiksu i jeszcze bardziej podsyca jego humorystyczną otoczkę. Artysta dba również o to, aby twarze i pojawiające się na nich emocje były dobrze dopracowane, co dodatkowo wydobywa różnorodność i emocjonalność dziewczyn.

Krótko podsumowując, Kumpelki #2 są więc solidnym albumem, który powinien rozbawić wielu czytelników (szczególnie tych nastoletnich).


  • Scenarzysta: Christophe Cazenove
  • Ilustrator: Philippe Fenech
  • Tłumacz: Agata Cieślak
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Kumpelki. I kto jest najlepszy? Tom 2.
8/10

Ocena:

Solidna humorystyczna rozrywka dla nastolatków, przy której chwilę rozluźnienia znajdzie również ktoś starszy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x