Legendarna władczyni – recenzja komiksu Kleopatra

Kleopatra - recenzja

Kleopatra to postać, która od bardzo dawna fascynuje historyków. Niezależnie od tego ile nowych faktów na jej temat wychodzi na światło dzienne, nadal skrywa ona masę swoich sekretów. To właśnie ona staje się gwiazdą komiksu autorstwa Victora Battaggiona, który przy wsparciu egiptologa Aude Grosa De Belera postanowił przybliżyć tę niesamowitą kobietę szerszemu gronu odbiorców.

Album Kleopatra pojawił się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Scream Comics, w ramach serii Oni tworzyli Historię. Tak jak zostało wspomniane, ikoniczna i legendarna postać władczyni starożytnego Egiptu jest bardzo złożona i trudno jest właściwie przedstawić jej losy nawet na łamach licznych publikacji książkowych. Sięgając po recenzowany album, należy więc liczyć się z pewnymi uproszczeniami i niedociągnięciami. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z naprawdę niezłą i przyjemną w odbiorze komiksową biografią. Tytułem, który powinien spodobać się większości (jeśli nie każdemu) pasjonatowi historii.

Kleopatra recenzja - rysunek 1

Życie Kleopatry pełne było zdrad, spisków, zabójstw, romansów i całej masy innych nieprzewidzianych wydarzeń. Odnosząc się do popkultury, można byłoby nazwać je starożytną wersją Gry o Tron, gdzie każdy nieprzemyślany krok mógł być tym ostatnim i gdzie przyjaciele okazywali się wrogami. Autor dzieła musiał więc poradzić sobie z dość złożoną historią. Jednocześnie fabularyzując ją do tego stopnia, aby była ona łatwa w odbiorze dla każdego czytelnika. Z zadaniem tym poradził on sobie moim zdaniem bardzo dobrze. Biorąc jednak pod uwagę ograniczoną ilość stron komiksu, nie należy oczekiwać wielkiej „szczegółowości”. Historia rozwija się tutaj na zasadzie elipsy, skupiając się na różnych ważnych wydarzeniach min. wojna w Aleksandrii, spotkanie „boskiego” Juliusza, związek z Markiem Antoniuszem, kampania przeciwko Partom, Idy Marcowe. Wszystko to podane jest odpowiedniej „kompresji”, pozwalając jednak czytelnikowi na małe poszerzenie swojej historycznej wiedzy.

Obok czysto historycznego wydźwięku dzieła, autor pozwolił sobie również na próbę zaprezentowania złożonego charakteru Kleopatry. Przewracając kolejne strony albumu, obserwujemy losy niezwykle inteligentnej i przebiegłej kobiety, która swoją charyzmą potrafiła zauroczyć każdego. Battaggion prezentuje więc mocno złożony obraz kobiety, który składa się z historii, mitów i różnorakich emocji.

Dopełnieniem niezłej biograficznej historii są interesujące i przykuwające wzrok rysunki Andrea Meloniego. Włoski artysta postawił tutaj przede wszystkim na bardzo realistyczny styl. Projekty postaci wyglądają fenomenalnie (na czele z Kleopatrą), często emanując różnymi ludzkimi emocjami. Ponadto świetnie radzi on sobie również z prezentacją szczegółowych teł, nadając albumowi jeszcze większej historycznej głębi.

Kleopatra recenzja - rysunek 2

Jeżeli chodzi o samo wydanie, to na plus należy zaliczyć umieszczony na końcu komiksu pisany dodatek, w którym jeszcze bardziej czytelnikowi przybliżana jest postać Kleopatry i czasów, w jakich żyła. Zawarta tam wiedza jest ciekawa i dobrze podana, nie wykracza jednak poza to, co można znaleźć na szybko w internecie (Wikipedia).


  • Wydawnictwo: Scream Comics
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 56
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Kleopatra
8.5/10

Ocena:

Solidny biograficzny komiks, który co prawda ma swoje ograniczenia, ale i tak prezentuje naprawdę wysoką jakość. Tytuł godny polecenia każdemu pasjonatowi historii i dobrych komiksów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x