Recenzja komiksu – Flavor Girls tom 1.

Flavor Girls tom 1 recenzja komiksu

Słyszeliście o mahō-shōjo? Według Wikipedii jest to podgatunek mang i anime, opowiadający o dziewczynach, zazwyczaj nastoletnich, posiadających magiczne moce. Na pewno kojarzycie go głównie za sprawą serii Czarodziejki z Księżyca. Podobnych tytułów na rynku jest jednak cała masa. Do tego grona dołącza teraz album Flavor Girls tom 1. Pozycja o tyle intrygująca, że nie będąca mangą a francuskim komisem.

Komiks opowiada historię grupki dziewczyn, które są Strażniczkami Świętych Owoców. Jak na prawdziwe bohaterki przystało, stają one w obronie naszej planety przed kosmicznym najeźdźcą. Flavor Girls tom 1 skupia się na nowej członkini grupy, zwanej przez ludzi właśnie Flavor Girls, która wbrew swojej woli zostaje obdarzona niezwykłymi mocami, a teraz próbuje odnaleźć się w nowej roli. Przedstawia m.in. jej trening, relacje z nowymi koleżankami oraz zmagania z kosmitami.

Tytuł zaczyna się od wspomnień jednej z dziewczyn. Nie oznacza to jednak, że mamy jedną wyraźną główną bohaterkę. O tym przekonujemy się co prawda później, ale ten początek jest naprawdę interesujący. Nie kojarzy nam się z pewnym stereotypem wspomnianych we wstępie mang mahō-shōjo. Aczkolwiek, trzeba podkreślić, że autor Loïc Locatelli-Kournwsky bardzo mocno się tym podgatunkiem inspiruje, zarówno jeśli chodzi o zabiegi fabularne, jak i o kreskę.

Jeśli chodzi o ilustracje, to bardzo przypominają mangowy styl. Tutaj jednak świat i postacie nie są tak przesłodzone i bliżej im europejskiemu realizmowi niż japońskiej fantastyce. Nie da się jednak ukryć, że cechują się pewną niedokładnością. Chodzi mi o to, że czasem wygląda to, jak bardzo dopracowana pod względem wizualnym fabuła narysowana przez amatora. Taki to styl. Nie odbieram autorowi talentu, a poza tym pasuje to do scenariusza i rodzaju opowiadanej we Flavor Girls historii. Po prostu nie każdemu musi to przypaść do gustu. Nie jest to mój ulubiony typ, ale pasuje idealnie.

Wracając do fabuły. Mamy dziewczynę, która zostaje bohaterką z przypadku. Mamy bohaterki, które przechodzą magiczne transformacje. Są fikuśnie wyglądający, choć bezwzględni i brutalni kosmici. Jest też trening, zarówno mentalny, jak i fizyczny. Jak zatem widzicie, w komiksie znajduje się sporo elementów typowych dla tego typu gatunku. Dla mnie Flavor Girls nie popada jednak zbytnio w stereotypy i utrzymuje swój oryginalny smak.

Flavor Girls tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Nagle Comics.

Mimo tego, że komiks zachowuje pewną oryginalność, to jednak podąża według schematu, który wprawiony czytelnik szybko wyłapie. Pod tym względem można poczuć pewien niedosyt. Mnie zrekompensowała to warstwa wizualna historii. Pomimo pewnej prostoty, o której wcześniej wspominałem, poszczególne fragmenty czy kadry tej opowieści są specyficzne i autentyczne. Zapadają w pamięć i odróżniają się od siebie. Nie jest tak, że następujące po sobie części zlewają się ze sobą. Do tego wszystkiego zastosowana tu kolorystyka cieszy oko.

Flavor Girls tom 1 to solidna porcja magicznej rozrywki z wojowniczkami, kopiącymi tyłki kosmitom. Historia jest prosta i zrozumiała, a tu i ówdzie twórca zapewnia nam niejedną niespodziankę i sporo sekretów do odkrycia. Buduje kolorowy, przykuwający naszą uwagę świat, choć nie udaje mu się uniknąć pewnej sztampowości. Jest to ciekawa i z całą pewnością oryginalna propozycja na naszym rynku komiksowym, z którą warto się zapoznać, nie trafi ona jednak w gusta nazbyt szerokiego grona odbiorców.


  • Scenarzysta: Loïc Locatelli-Kournwsky
  • Ilustrator: Loïc Locatelli-Kournwsky
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 176
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 14 czerwca 2023

Więcej ciekawych komiksów znajdziesz na Ceneo oraz Komiksiarnia Katowice.

Komiksiarnia Dobra popkultura


Flavor Girls tom 1.
7.5/10

Ocena:

Moc magicznych wojowniczek w oryginalnym stylu zawitała na polski rynek wraz z komiksem Flavor Girls. Ilość plusów przeważa nad pewnymi mankamentami, więc jego lektura jest wskazana.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x