Recenzja komiksu – Criminal tom 3.

Criminal tom 3 recenzja komiksu

Trzeci zbiorczy tom kryminalnych historii autorstwa Eda Brubakera wylądował w „kociołkowej” biblioteczce. Pora więc sprawdzić jakie mroczne opowieści tym razem czekają na miłośników thrillerów w klimatach noir.

Twarda oprawa Criminal tom 3 skrywa w swoim wnętrzu dwie historie (Grzesznicy/Ostatni niewinny), które dobitnie pokazują, że człowiek co prawda z natury nie jest zły, ale czasem niewidzialna siła pcha go do strasznych czynów. W pierwszym z rozdziałów ponownie mamy okazję śledzić losy Tracy’ego Lawlessa, weterana wojennego, który lubi pchać się w przeróżne kłopoty. Od wydarzeń których byliśmy świadkami w części pierwszej, minął już ponad rok. Teraz ponownie będzie on musiał zanurzyć się w mafijnym niebezpiecznym świecie, gdzie każdy nieprzemyślany krok może być tym ostatnim. Powiązane jest to z koniecznością wyjaśnienia morderstw dokonywanych na wysoko postawionych członkach organizacji. Lawless kolejny raz zmuszony będzie skonfrontować swój wewnętrzny kodeks honorowy z otaczającym go bezwzględnym światem.

W opowieści Ostatni niewinny śledzimy zaś poczynania Riley’a Richardsa. Człowieka, który od prawie zawsze miał wszystko, czego tylko pragnął. Pieniądze, wielu przyjaciół, piękną żonę, spokojne i niczym niezmącone życie. Jednocześnie jego żywot wydawał mu się pusty i pozbawiony większego sensu, co pociągnęło go na ścieżkę pełną hazardu i narkotyków. Każdy kolejny dzień zatraca jego umysł w nieprzeniknionym mroku, który może doprowadzić do naprawdę wielkiej tragedii.

Criminal tom 3 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Całą zawartość recenzowanego albumu zasadniczo można byłoby określić kolejną dawką tej samej sprawdzonej treści co w poprzednich częściach. Pewna scenariuszowa wtórność nie jest jednak tutaj żadną wadą. Jeśli bowiem coś jest doskonałe, świetnie się sprawdza, mocno przyciąga uwagę czytelnika i zapewnia mu należytą rozrywkę, nie ma potrzeby tego zmieniać.

Ed Brubaker bezsprzecznie jest mistrzem w ukazywaniu mrocznego, bezwzględnego i czasem skrajnie krwawego świata (w klimatach noir), w którym jednostki zamieniają się w prawdziwe potwory. Do tego wszystkiego dochodzi dorosła intensywna i mocno angażująca narracja zbudowana wokół naprawdę intrygujących bohaterów. Na wielkie uznanie zasługuje również jego niezwykła zdolność ukazania wydarzeń z różnych perspektyw co sprawia, że granica „dobra i zła” jest tutaj dość cienka i często łatwo przesuwalna.

Niczego odkrywczego nie można napisać na temat rysunków Sean;a Phillipsa, które kolejny raz stanowią idealne dopełnienie historii i znacząco podsycają klimat dzieła (nic więcej nie trzeba w tej kwestii dodawać).

Ceneo-reklama

Criminal tom 3 (podobnie jak poprzednie części) jest więc dziełem, po które obowiązkowo powinien sięgnąć każdy miłośnik dojrzałych thrillerów/kryminałów, który nie stroni jednocześnie od realistycznej komiksowej przemocy.


  • Scenarzysta: Ed Brubaker
  • Ilustrator: Sean Phillips
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 264
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Criminal: Grzesznicy/Ostatni niewinny (tom 3).
10/10

Ocena:

Dawka mrocznego i dość złożonego kryminału, który powinien zachwycić każdego miłośnika tego rodzaju popkultury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x