Przestępcy kontra policja – recenzja filmu Breaking News

Breaking News - recenzja filmu

Breaking News to film, który powinni zobaczyć miłośnicy intensywnej typowo azjatyckiej „akcji”. Gdzie jednocześnie nie brakuje poruszonych kilku innych istotniejszych kwestii. W tym przypadku chodzi o media i ich kształtowanie rzeczywistości. Johnnie To kolejny raz udowadnia w tej produkcji, że jak mało kto potrafi on kręcić warte zobaczenia kino pełne starć gangsterów z policją.

Tytuł: Breaking News (Daai Si Gin)

Kraj: Chiny/Hongkong

Gatunek: Sensacja

Przestępcy kontra policja 

Akcja produkcji zaczyna się w momencie, kiedy dwójka detektywów przygotowuje się do aresztowania obserwowanych od jakiegoś czasu przestępców. Cała akcja zostaje jednak zakłócona przez przypadkowego funkcjonariusza drogówki, który znalazł się tam, gdzie nie powinien. Bandytom po ostrej wymianie ognia udaje się zbiec. Cała akcja stróżów praca zostaje zarejestrowana przez stację telewizyjną, która wytyka im niekompetencje. Policji nie zostaje więc nic innego jak tylko poświęcić całe swoje środki na znalezienie uciekinierów. Grupa dochodzeniowa, która zajmowała się tą sprawą od dawna, wpada na ślad ukrywających się bandytów. Dowództwo postanawia wykorzystać ten fakt, aby poprawić swoje notowania w oczach obywateli. Do grupy szturmowej dołączeniu zostają dziennikarze, którzy mają relacjonować na żywo widowiskowe zatrzymanie. Łatwo można się domyślić, że i tym razem nie wszystko idzie tak, jak powinno. Na dodatek fakt ciągle transmitujących akcję mediów, postanawiają wykorzystać przestępcy, którzy doskonale znają siłę telewizji.

Media kształtujące świat

Johnnie To kolejny raz serwuje swoim fanom dobre i nietuzinkowe kino sensacyjne. Znajduje się tutaj wszystko to, co w tego rodzaju produkcji powinno się znaleźć. Są widowiskowego pościgi, mocne strzelaniny, świetne efekty specjalne, dobrze zarysowani bohaterowie, dobrze napisane dialogi. Na ogromne uznanie zasługuje tutaj również świetna praca kamery, dzięki której całość filmy wypada bardzo naturalnie i niebywale dynamicznie. Poza otoczką sensacyjno – kryminalną, znajdziemy tutaj również poruszone o wiele bardziej złożone kwestie. Reżyser w dość zawoalowany sposób pokazuje, że współczesne media odgrywają w naszym świecie coraz to poważniejszą rolę i często same kreują „prawdę”, która serwowana jest ostatecznemu odbiorcy. Przestępcy otoczeni przez policję, niemający wielkiego pola manewru doskonale zdają sobie sprawę z mocy „mediów” i szansy, jaka przed nimi się rysuje. Tylko odpowiednio sformatowane fakty (nie zawsze odpowiadające rzeczywistości) serwowane zebranym mediom, dają jakąkolwiek szansę na pozostanie na wolności a być może nawet na przeżycie tej patowej sytuacji.

Film warty zobaczenia

Breaking News jest więc naprawdę bardzo dobrą produkcją, która powinna zadowolić niejednego fana azjatyckiego kina sensacyjnego. Jest to również doskonały filmowy przykład tego, dlaczego Johnnie To uznawany jest za mistrza tego gatunku.

7.5/10

Krótko:

Solidna dawka widowiskowej akcji, pod którą kryje się głębsza i ciekawsza fabuła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x