Witajcie w świecie gimnastyki artystycznej- recenzja anime Backflip!! sezon 1

Backflip!! - recenzja anime

W ciągu ostatnich kilkunastu lat można było odnotować rosnącą popularność japońskich tytułów o tematyce sportowej. Kuroko no Basket, Haikyuu!!, Hinomaru Zumou czy Free! to tylko niektóre z nich. Większość animacji opowiada o modnych dyscyplinach takich jak piłka nożna, koszykówka lub siatkówka. Najbardziej interesujące są jednak te, które skupiają się na niszowych sportach, a jednym z takich anime jest Backflip!!.

Serial wyprodukowany przez studio Zexcs skupia się na męskiej drużynie gimnastyki artystycznej z liceum Sōshūkan. Historię oglądamy z perspektywy Shōtarō Futaby. Chłopak próbował swoich sił w pływaniu czy baseballu, ale żadna dyscyplina go nie poruszyła. Do momentu obejrzenia występu wspomnianego licealnego zespołu. Bohater zakochał się od pierwszego wejrzenia w gimnastyce, a my przez dwanaście odcinków pierwszego sezonu przyglądamy się jak stara się „wzbić w powietrze” razem z nowymi przyjaciółmi.

Backflip!! - grafika 1

Z anime dowiadujemy się na czym polegają zawody drużynowe w gimnastyce artystycznej, jak są punktowane, jak wyglądają przygotowania do nich. Obserwujemy wzloty i upadki bohaterów z liceum Sōshūkan, poznajemy ich rywali oraz odkrywamy co pięknego jest w tym sporcie.

Bohaterowie.

Backflip!! serwuje widzowi bardzo ciekawą grupę postaci. Choć sam główny bohater wydaje się zwyczajny, a momentami wręcz nudny, to jego wrażliwość, zapał i fascynacja gimnastyką szybko nam się udziela. Wśród jego kolegów z zespołu znalazł się Ryōya Misato, utalentowany i ułożony as. W odróżnieniu od wielu innych tytułów sportowych nie jest on jednak arogancki, a na dodatek skrywa wiele emocji. Liderem zespołu jest waleczny, optymistyczny i zawsze zagrzewający partnerów do wysiłku Masamune Shichigahama.

W anime zobaczycie również kochającego na zabój zespół idolek Tan Tan Girls Nagayoshi Onagawa, pasjonującego się filmami akcji o yakuzie Kōtarō Watari oraz spokojnego, uwielbiającego rośliny Keisuke Tsukidate. Każdy z nich bardzo wyraźnie zaznacza się w naszej pamięci oraz odznacza się doskonałym opanowaniem wybranych elementów gimnastyki artystycznej. Jest jeszcze tajemniczy, ciągle wspominający swoją żonę trener drużyny była gwiazda sportu Shūsaku Shida oraz menedżerka Asawo Kurikoma.

Backflip!! czyli coś więcej niż sport.

Zanim zacząłem oglądać anime, nie miałem zielonego pojęcia o gimnastyce artystycznej, a częściej miałem z nią do czynienia oglądając śmieszne filmy w Internecie, niż obserwując zawody sportowe. Po obejrzeniu Backflip!! moje spojrzenie zupełnie się zmieniło. Dziś dostrzegam piękno występów niesamowitych atletów i wcale nie śmieszy mnie nazywanie ich sztuką.

Backflip!! - grafika 2

Same występy bohaterów robią ogromne wrażenie. Pokazywane z różnych ujęć są dynamiczne i świetnie komponują się z liryczną muzyką. Twórcom udało się jednocześnie uchwycić emocje, stres i wysiłek fizyczny zawodników w trakcie poszczególnych popisów. W powietrzu unosi się jakiś rodzaj magii, jesteśmy świadkami czegoś specjalnego, aż chcemy razem z Shōtarō, Misato i spółką poszybować w powietrzu.

Podsumowanie.

Jeśli lubicie sport i zupełnie nie przeszkadza wam tak niszowa dyscyplina, jak gimnastyka artystyczna to Backflip!! jest pozycją dla Was. Równie ważne są tu jednak przeżycia bohaterów oraz próby, na jakie zostają wystawieni zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wiosenna nowość nie jest może oryginalna pod względem fabuły, to w końcu kolejna pozycja śledząca grupkę uczniów pasjonującą się sportem, ale oferuje nam unikalną atmosferę i postacie, którym chcemy kibicować, a to podstawa dobrej animacji sportowej.

OCENA:
7/10

Backflip!!.

Pozycja zarówno dla fanów sportu, jak i szkolnych zmagań, dojrzewania i poszukiwania własnej drogi życiowej. Wciągająca, poruszająca i wizualnie dopracowana do najmniejszych detali.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x